کمپین نوروزی آکادمی دال ترید تا 100 درصد تخفیف!!!

همه چیز در مورد بانک مرکزی ژاپن

بانک مرکزی ژاپن همواره به دلیل سیاست های پولی منحصر به فرد مورد توجه جهان بوده است. به طور مثال نرخ بهره ی اعلامی از سوی این بانک توانایی به حرکت در آوردن بازارهایی مثل ین، سهام بزرگ ژاپن وNikkei 225 را دارد.
در این پست سعی داریم به تمامی نکات مهم در مورد این بانک بپردازیم.

بانک ژاپن یا Boj چیست؟

Boj یا بانک مرکزی ژاپن که نیچیگین نیز نامیده می شود معادل بانک انگلستان یا فدرال رزرو آمریکا در این کشورها است.
این بانک مسئولیت صدور و رسیدگی به کلیه امورامنیتی ارز و خزانه، ایجاد امنیت اقتصادی از طریق سیاست های پولی و ارائه خدمات تسویه را بر عهده دارد.

رئیس بانک ژاپن کیست؟

رئیس بانک مرکزی ژاپن

رئیس بانک ژاپن هاروهیکو کورودا است که پیش از این رئیس بانک توسعه آسیایی بود. کورودا برای اولین بار در سال 2013 و مجدد در سال 2018 نامزد ریاست شد. هر دوره پنج سال است.

ساختار بانک ژاپن

بانک ژاپن در سال 1882 تأسیس شد.
اولین اسکناس خود را در سال 1885 منتشر کرد و از آن زمان تاکنون فعالیت می کند. بانک مرزکی ژاپن برای تنظیم و حفظ اقتصاد ملی در زمان جنگ جهانی دوم، سازماندهی مجدد شد. پس از جنگ ، تغییرات متعددی در ساختارboj ایجاد شد.

در حال حاضر، سه جزء اصلی در ساختار بانک وجود دارد:

هیئت سیاست گذاری بالاترین نهاد تصمیم گیری در بانک ژاپن است و همچنین مسئول تنظیم سیاست های ارزی و پولی و نظارت بر عملیات بانک است.
9 نفر در هیئت مدیره حضور دارند که شامل رئیس و 2 معاون و 6 عضو دیگر مدیران اجرایی هستند که بازوهای اداری بانک ژاپن محسوب می شوند و وظیفه ی آنها کمک به رئیس و معاونان و اطمینان از اجرای روان بانک است.
این بانک شامل 6 نفر مدیر اجرایی و همچنین کمیته مدیریت است
دفتر مرکزی کمیته انطباق دارای 15 بخش است که دفتر مرکزی بانک را تشکیل می دهد که شامل سیستم مالی، اداره امور پولی ،دفتر حسابرسی داخلی، بخش بررسی بانک و بخش بازارهای مالی می شوند.
بانک ژاپن همچنین دارای 32 شعبه و 14 دفترمحلی در سرتاسر ژاپن است. همچنین دارای 7 دفتر در خارج از کشور است.

جلسه سیاست پولی بانک مرکزی ژاپن (MPM) چیست؟

جلسه سیاست پولی بانک مرکزی ژاپن کمیته هیئت سیاست گذاری است که نرخ بهره و سایر سیاست های پولی را برای ژاپن تعیین می کند. هدف، تصمیم گیری جمعی در مورد سیاست هایی است که به ثبات اقتصادی در سراسر ژاپن منجر شده و با تأثیرگذاری بر هزینه های مصرف کننده به اهداف تورمی BoJ کمک می کند.
MPM هشت بار در سال وبه مدت دو روز برگزار می شود. هیئت مدیره در هنگام تصمیم گیری، تحلیل عمیق اقتصادی و شرایط مالی را در نظر خواهد گرفت. این تصمیمات فورا برای حمایت از سیاست شفافیت کامل BoJ منتشر می شود. رئیس کل بانک مرکزی همچنین کنفرانس مطبوعاتی برای توضیح هرگونه تغییر و تصمیمات سیاست پولی برگزارمی کند.

نرخ بهره بانک مرکزی ژاپن چقدر است؟

نرخ بهره بانک مرکزی ژاپن درست مانند هر بانک مرکزی مکانیزمی است که بوسیله آن تورم را با اعمال نرخ های استقراض و وام برای ارزها دستکاری می کند.
BoJ به نرخ های سود منفی خود معروف است، به این معنی که بانک ها باید برای استقراض پول از بانک مرکزی پول بپردازند. این سیاست برای اولین بار در ژانویه 2016 اعمال شد و تا سال 2021 حفظ شد.

چگونه اعلامیه های BoJ بر بازارهای مالی تأثیر می گذارد؟

از آنجایی که تصمیمات نرخ بهره BoJ بر هزینه های مصرف کننده و نرخ استقراض تجاری تأثیر می گذارد و می تواند تأثیر مستقیمی بر اوراق قرضه، سهام، ارزها و سایر اوراق بهادار داشته باشد. بنابراین حرکت بازار ایجاد شده از این جلسات می تواند فرصت های قابل توجهی را برای معامله گران سفته باز ایجاد کند.
هنگامی که نتیجه جلسه با هدف کاهش هزینه ها و کاهش تورم باشد، این امر باعث کاهش ارزش سهام، اوراق قرضه، شاخص ها و سایر اوراق بهادار می شود، اما می تواند ارزش ین را افزایش دهد
در مقابل، سیاستی که با هدف افزایش تورم و مخارج انجام می شود مانند تسهیل کمی، باعث کاهش ارزش ین و افزایش سایر طبقات دارایی می شود
اکثر معامله‌گران جفت‌های فارکس ین مانند USD/JPY، EUR/JPY GBP/JPY، شاخص سهام Nikkei 225، وهمچنین شرکت‌های بزرگ ژاپنی مانند تویوتا، سافت‌ بانک، سونی و میتسوبیشی را زیر نظر خواهند داشت.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *