کمپین نوروزی آکادمی دال ترید تا 100 درصد تخفیف!!!

با وجود اینکه بلاکچین، پیچیدگی های بخصوص خود را دارد و دارای توانایی بالایی نیز هست؛ مثلا در ثبت انواع داده به صورت غیرمتمرکز، بدون شک بی رقیب ترین است؛ چون هم امنیت بالایی دارد و هم هزینه خیلی کمی دارد و بسیاری از شغل ها را از بین می برد؛ در نتیجه هزینه ها را به شدت پایین می آورد و  دیگر شاهد خطاهای انسانی در آن مورد نیستیم. فناوری بلاکچین، بسیار بیشتر از صنعت ها و کاربردهایی که در بخش های قبل گفته شد می تواند پیش برود؛ ولی این فناوری معایبی هم دارد.

طرفداران

  • با از بین بردن دخالت انسان در تایید صحت تراکنش ها، وضعیت بهبود می یابد.
  • کاهش هزینه ها با حذف تایید شخص ثالث.
  • تمرکز زدایی، دستکاری در آن را دشوارتر می کند.
  • معاملات امن ، خصوصی و کارآمد هستند.
  • فناوری شفافیت

یک گزینه بانکی و روشی برای اطمینان از اطلاعات شخصی برای شهروندان کشورهایی که دارای دولت های بی ثبات یا توسعه نیافته هستند فراهم می کند.

مخالفان

  • هزینه قابل توجه فناوری مرتبط با استخراج بیت کوین، به خاطر اینکه برق زیادی مصرف می کند و همچنین گرمای زیادی تولید می کند، برای اکوسیستم مناسب نیست.
  • معاملات کم در ثانیه، زمانی که هش ریت یا سختی شبکه بالا می رود سرعت معاملات پایین می آید.
  • سابقه استفاده در فعالیتهای غیرقانونی
  • مقررات

مزایای بلاکچین

  دقت در زنجیره

معاملات در شبکه بلاکچین، توسط شبکه ای از هزاران رایانه تأیید می شود. این تقریباً تمام دخالت های انسان در روند تأیید را از بین می برد، در نتیجه خطاهای انسانی کمتر و اطلاعات با دقت بیشتری ثبت می شود.

 حتی اگر یک رایانه در شبکه، یک اشتباه محاسباتی مرتکب شود، خطا فقط در یک نسخه از بلاکچین رخ می دهد؛ برای اینکه این خطا به بقیه بلاکچین ها سرایت کند، باید حداقل توسط 51٪ از رایانه های شبکه انجام شود؛ حال برای شبکه بزرگی مانند بیت کوین که هر روز در حال رشد است، این عمل غیرممکن است.

کاهش هزینه ها

به طور معمول، مصرف کنندگان برای تأیید معامله، دفتر اسناد رسمی برای امضای سند و یا برای انجام ازدواج و یا پرداخت وجهی به بانک، به تأیید شخص ثالث احتیاج دارند تا روند طبق معمول انجام شود. بلاکچین نیاز به تأیید شخص ثالث ندارد و هزینه های مربوط به آنها را حذف می کند. به عنوان مثال صاحبان مشاغل، هر زمان که پرداخت را با استفاده از کارت های اعتباری بپذیرند، هزینه کمی را متحمل می شوند؛ زیرا بانک ها و شرکت های پردازش پرداخت، مجبورند آن معاملات را پردازش کنند. از طرف دیگر بیت کوین، مرکزی به عنوان کنترل کننده ندارد و هزینه های معاملاتی محدودی دارد.

غیرمتمرکز

بلاکچین هیچ یک از اطلاعات خود را در یک مکان مرکزی ذخیره نمی کند. در عوض، بلاکچین اطلاعات کپی شده خود را در شبکه ای از رایانه ها پخش می کند. هر زمان که بلاک جدیدی به بلاکچین اضافه شود، هر رایانه ای در شبکه زنجیره بلوک خود را به روز می کند تا تغییرات را منعکس کند. با گسترش این اطلاعات در سراسر شبکه، به جای ذخیره سازی آنها در یک پایگاه داده مرکزی، دستکاری در بلاکچین دشوارتر می شود. اگر نسخه ای از بلاکچین به دست یک هکر بیفتد، فقط یک نسخه از اطلاعات، به جای کل شبکه ، به خطر می افتد.

معاملات مفید و به صرفه

انجام معاملاتی که توسط یک ارگان یا یک موسسه مالی کنترل می شود، ممکن است برای انجام معامله چند روز طول بکشد؛ مخصوصا زمانی که این معاملات، خارج از کشور باشد. به این دلیل که باید مورد تأیید دو مرجع که هرکدام از یک کشور با مقررات به خصوص خود هستند، قرار بگیرد و ممکن است چندین هفته طول بکشد ولی بلاکچین بستری فراهم کرده که برای انجام معامله اصلا احتیاجی به دستورالعملهای ذکر شده نیست، هر معامله در ۱۰ دقیقه انجام میشود و بستری بسیار امن است. بانکها و موسسات مالی بر اساس تعطیلات رسمی کشور مربوط به خود کار می کنند ولی بیت کوین فارغ از هرگونه تعطیلی، هر روز هفته و هر ساعت روز مشغول به کار کردن است.

معاملات خصوصی

بسیاری از شبکه های بلاکچین به عنوان پایگاه های داده عمومی فعالیت می کنند، به این معنی که هر کسی با اتصال به اینترنت می تواند لیستی از تاریخچه معاملات شبکه را مشاهده کند. اگرچه کاربران می توانند به جزئیات مربوط به معاملات دسترسی پیدا کنند، اما نمی توانند به اطلاعات هویتی در مورد کاربرانی که این معاملات را انجام می دهند دسترسی پیدا کنند. این یک سو برداشت متداول است که شبکه های بلاکچین مانند بیت کوین ناشناس هستند ، در حالی که در واقع فقط محرمانه هستند.

یعنی وقتی کاربر معامله انجام می دهد، کد منحصر به فرد وی به نام کلید عمومی، به جای اطلاعات شخصی وی، در بلاکچین ثبت می شود. اگر شخصی خرید بیت کوین را در صرافی انجام داده باشد که نیاز به شناسایی داشته باشد ، هویت شخص هنوز با آدرس بلاکچین وی مرتبط است؛ اما یک معامله، حتی اگر به نام شخص گره خورده باشد ، هیچ اطلاعات شخصی را نشان نمی دهد.

معاملات امن

پس از ثبت یک تراکنش، صحت آن باید توسط شبکه بلاکچین تأیید شود. هزاران کامپیوتر در بلاکچین برای تأیید صحت جزئیات خرید، عجله دارند.  چرا؟ برای اینکه بتوانند کارمزد آن معامله را بدست بیاورند.

بعد از اینکه رایانه تراکنش را تأیید کرد، به بلوک بلاکچین اضافه می شود. هر بلوک در بلاکچین حاوی هش منحصر به فرد خود به همراه هش منحصر به فرد بلوک قبل از آن است. وقتی اطلاعات موجود در یک بلوک به هر طریقی ویرایش می شود، کد هش آن بلوک تغییر می کند و به این دلیل که کل شبکه به صورت زنجیروار به هم متصل هستند؛ پس باید کد هش بلوک قبل هم تغییر کند که این عمل در گستردگی شبکه بسیار دشوار است.

شفافیت

بیشتر بلاکچین ها، کاملاً نرم افزاری متن باز هستند. این بدان معنی است که همه می توانند کد آن را مشاهده کنند. این به حسابرسان امکان می دهد ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین را برای امنیت مرور کنند. همچنین هیچ مرجع واقعی، در مورد کنترل کد بیت کوین یا نحوه ویرایش آن وجود ندارد؛ به همین دلیل، هرکسی می تواند تغییر یا به روزرسانی سیستم را پیشنهاد دهد. اگر اکثریت کاربران شبکه موافق باشند که نسخه جدید وکد همراه با نسخه، مناسب و ارزشمند است ؛ می توان بیت کوین را به روز کرد.

خدمات بانکی برای تمام اقشار

شاید عمیق ترین جنبه بلاکچین و بیت کوین توانایی استفاده ازآن توسط هر کسی، صرف نظر از قومیت، جنسیت یا زمینه فرهنگی باشد. طبق گزارش بانک جهانی، تقریباً 2 میلیارد بزرگسال وجود دارد که حساب بانکی یا وسیله ای برای ذخیره پول یا ثروت خود ندارند.

تقریباً همه این افراد در کشورهای در حال توسعه زندگی می کنند که اقتصاد در مراحل ابتدایی است و کاملاً به پول نقد وابسته است.

این افراد غالباً پول کمی کسب می کنند که به صورت نقدی فیزیکی پرداخت می شود. سپس آنها باید این پول نقد فیزیکی را در مکان های مخفی در خانه ها یا محل زندگی خود ذخیره کنند و آنها را در معرض سرقت یا خشونت غیرضروری قرار دهند. کلیدهای کیف پول بیت کوین را می توان روی یک تکه کاغذ و یا یک تلفن همراه ارزان قیمت، ذخیره کرد و یا حتی در صورت لزوم آن را حفظ کرد. برای بیشتر افراد، به احتمال زیاد این گزینه ها راحت تر از یک انبوه پول نقد زیر یک تشک پنهان می شوند.

بلاک چین های آینده همچنین به دنبال راه حل هایی هستند که نه تنها یک واحد حساب برای ذخیره ثروت باشد، بلکه برای ذخیره سوابق پزشکی، حقوق مالکیت و انواع دیگر قراردادهای حقوقی نیز باشد.

معایب بلاکچین

در حالی که پیشرفت های قابل توجهی در بلاکچین وجود دارد، اما پذیرش آن نیز چالش های مهمی دارد. سد راه استفاده از فناوری بلاکچین امروز فقط فنی نیست. چالش های واقعی ، سیاسی و نظارتی است.

در اینجا به برخی از چالش های موجود در پذیرش گسترده بلاکچین می پردازیم.

هزینه فناوری و تکنولوژی

اگرچه بلاکچین می تواند در هزینه های تراکنش کاربران به صرفه باشد، اما این فناوری بخاطر اینکه از {تأییدیه روند} برای تأیید معاملات استفاده می کند؛ مقادیر زیادی انرژی برای محاسبات خود لازم دارد چرا؟ چون شبکه بلاکچین تشکیل شده از هزاران رایانه در سرتاسر دنیا است و این امر احتیاج به انرژی زیاد دارد که تقریبا می توان گفت میزان برقی که برای این شبکه گسترده لازم است برابری می کند با مصرف سالانه برق دانمارک و شاید هم بیشتر از مصرف برق سالانه در دانمارک.

 حال با فرض اینکه هزینه هر کیلووات برق بین 0.03 تا 0.05 دلار باشد، میزان مصرف برق سالانه شبکه بیت کوین به جز هزینه های سخت افزاری برای استخراج،  چیزی حدود 5000 دلار تا 7000000 دلار است. پس هزینه ی انرژی که برای تولید یک کوین می شود زیاد است و این انرژی می تواند در گرم شدن زمین هم تأثیر به سزایی بگذارد.

با وجود هزینه های زیاد استخراج بیت کوین، کاربران برای تایید معاملات در بلاکچین، هزینه کارمزد را بالا می برند  چرا؟ چون با توجه به هزینه های بالایی که وجود دارد، باید فعالیت آنها به صرفه باشد و نتیجه لازم را بدهد.  اما افرادی هم هستند که از این رمزارزها استفاده نمی کنند و پول تجهیزات و برق را  برای استخراج به صورت ارزهای رایج هر کشور می پردازند؛ پس شرکت های تولید کننده برق، تعرفه ها و یا مالیات برای این انرژی صرف شده می گذارند؛ چون اگر غیر از این بود هیچ انگیزه ایی برای این عمل به وجود نمی آمد.

حال راه حل هایی برای این مسائل در حال ظهوراست که از انرژی خورشیدی، یا از گازهایی که در نیروگاه ها و کارخانه ها تولید می شود و آن را بی رویه می سوزانند و از انرژی و برق تولید شده برای استخراج استفاده می کنند.

ناکارآمدی سرعت

بیت کوین در هر ده دقیقه می تواند یک بلاک جدید تولید کند. با این سرعت، تخمین زده شده که بلاکچین بیت کوین می تواند در ثانیه، هفت معامله انجام دهد در حالی که بلاکچین اتریوم این مشکل را تا حدودی حل کرد و به نسبت بیت کوین عملکرد بهتری دارد.حال شرکتی مانند ویزا را درنظر بگیرید که می خواهد از بلاکچین استفاده کند؛ با این حال سرعت این شرکت بخاطر تعداد معاملات بالای آنها، پایین می آید و در حال حاضر توانستند تعداد معاملات را در شبکه بلاکچین به ۳۴۰۰۰ معامله در ثانیه برسانند که باز هم در آینده دچار مشکل می شوند.

فعالیت غیرقانونی

در حالی که محرمانگی و قابل اعتماد بودن شبکه بلاکچین، از کاربران در برابر هک محافظت می کند و حریم خصوصی آن ها را حفظ می کند؛ این امکان را هم فراهم می کند که کاربران بتوانند تجارت و فعالیت های غیر قانونی انجام بدهند؛  به عنوان مثال از معاملاتی که در دارک وب انجام میشود، مثل سایت جاده ابریشم که  فعالیت آن در فوریه سال ۲۰۱۳ توسط اف بی ای متوقف شد و سایت تعطیل شد .

این وب سایت به کاربران این امکان را می دهد تا بدون ردیابی با استفاده از مرورگر Tor، وب سایت را مرور کرده و خریدهای غیرقانونی را با بیت کوین یا سایر ارزهای دیحیتال انجام دهند. مقررات کنونی ایالات متحده ارائه دهندگان خدمات مالی را ملزم می کند هنگام باز کردن حساب، اطلاعات مربوط به مشتریان خود را به دست آورند، هویت هر مشتری را تأیید کنند و تأیید کنند که مشتریان در هیچ لیستی از سازمان های تروریستی شناخته شده یا مشکوک ظاهر نمی شوند. این سیستم را می توان هم به عنوان یک طرفدار و هم یک مخالف دید. این امکان را برای هرکسی فراهم می کند که بتواند به حساب های مالی دسترسی داشته باشد؛ اما به مجرمان اجازه می دهد تا راحت تر معامله کنند. بسیاری استدلال کرده اند که استفاده خوب از رمزارز، مانند بانکداری در جهان بدون بانک، بیش از کاربردهای بد ارز رمزنگاری شده است، به ویژه هنگامی که بیشتر فعالیت های غیرقانونی، هنوز از طریق پول نقد غیرقابل ردیابی انجام می شود.

مقررات

بسیاری از افراد در فضای رمزنگاری نگرانی های خود را درباره مقررات دولت درباره ارزهای دیجیتال اعلام کرده اند؛ در حالی که پایان دادن به چیزی مانند بیت کوین با رشد شبکه غیرمتمرکز آن بسیار دشوار و تقریباً غیرممکن است ، دولت ها از نظر تئوری می توانند داشتن ارزهای دیجیتالی یا شرکت در شبکه های آنها را غیرقانونی بدانند.

با گذشت زمان این نگرانی کمترشد؛ زیرا شرکتهای بزرگی مانند PayPal اجازه مالکیت و استفاده از ارزهای دیجیتالی را در سیستم عامل خود دادند.

چه اتفاقی برای بلاکچین در آینده می افتد؟

در سال ۱۹۹۱ اولین بار بلاکچین به عنوان یک پروژه تحقیقاتی ارائه شد، بعد از گذشت ۲۰ سال بلاکچین به بهترین فناوری تبدیل شد و بعد از ۲۰ سال سهم قابل توجهی از بازار و نظارت عمومی را گرفت. با مشاغل زیادی در جهان آمیخته شد و در حال حاضر بسیاری از شرکتها و دولتهای جهان در حال پیاده سازی فناوری بلاکچین هستند. حال بلاکچین در سن ۳۱ سالگی است و فناوری بلاکچین زبانزد تجار بزرگ و دولتهای بزرگ است چرا؟ چون هم ایمن و کم هزینه است.

در حالی که وارد دهه سوم بلاکچین شده ایم، دیگر این مسئله وجود ندارد که، آیا شرکت های قدیمی از این فناوری استفاده می کنند؟، بلکه این مسئله مهم است چه، زمانی؟