کمپین نوروزی آکادمی دال ترید تا 100 درصد تخفیف!!!

5 موضوع مهم در مورد تورم که باید بدانید [ویدیو]

1 – تورم چیست ؟

تورم به معنای کاهش قدرت خرید یک ارز معین در طول زمان است در واقع همانطور که در ویدیو اشاره شد تورم وقتی به وجود می آید که هزینه ی کالاهای پر مصرف خانوار در یک جامعه افزایش می یابد.
افزایش قیمت کالا که اغلب به صورت درصد بیان می شود ، به این معنی است که یک واحد ارز قدرت خرید کمتری نسبت به دوره های قبل دارد.
نقطه مقابل افزایش تورم ،کاهش تورم است و زمانی رخ می دهد که قدرت خرید ارز افزایش یافته و قیمت ها کاهش می باید.

2. چرا تورم برای ما مهم است؟

طبیعتا با افزایش تورم ارزش پول کم شده و هزینه های زندگی بالا می رود از طرفی نیاز های انسان فراتر از یک یا دو محصول است. افراد برای داشتن یک زندگی راحت به مجموعه ای بزرگ و متنوع از محصولات و همچنین خدمات نیاز دارند که شامل کالاهایی مانند غلات غذایی، فلزات، سوخت، خدمات آب و برق، خدمات حمل و نقل عمومی، مراقبت های بهداشتی و پزشکی، سرگرمی و نیروی کار هستند. با افزایش تورم و از دست رفتن ارزش یک ارز، قیمت ها افزایش یافته وکالاها و خدمات کمتری خریداری می شوند. این از دست دادن قدرت خرید بر هزینه های عمومی زندگی مرد تاثیر می گذار و در نهایت منجر به کاهش رشد اقتصادی می شود.

3. خب حالا وضعیت تورم در جهان به چه صورت است؟

در حال حاضر در کشورهای اتحادیه اروپا، کانادا، ایالت متحده امریکا و انگلستان نرخ تورم در بالاترین حد در سه دهه گذشته قرار دارد. بعضی از کشورهای نوظهور اقتصاد دو رقمی را تجربه می کنند.
بر اساس تحلیل مرکز تحقیقات پیو ، نرخ تورم در 37 کشور از 44 اقتصاد پیشرفته طی دو سال گذشته دو برابر شده است.
ترکیه با 54.8 درصد بالاترین نرخ تورم را در سه‌ماهه اول سال 2022 داشته است.کشوری که نرخ تورم در آن سریع ترین رشد را داشته ، اسرائیل است که 25 برابر افزایش یافته است.
البته استثناهایی هم وجود دارد از جمله اندونزی ، عربستان سعودی و ژاپن

منبع: مرکز تحقیقات پیو

4. چرا تورم این قدر بالا رفته است؟

افزایش تورم در سراسر جهان تا حد زیادی ناشی از تقاضای مصرف کننده خصوصا در بخش های غذا و انرژی در پی همه گیری بیماری کووید 19 (COVID – 19) است و پس از آن با حمله روسیه به اوکراین تشدید گرفت. هزینه های انرژی بالا رفته به طبع آن هزینه های تولید اقلام بالا می رود. همچنین جهان با کمبود منابع تولیدی ساختمان و چیپ های کامپیوتری مواجه شده است که همین امر موجب بروز مشکل در زنجیره تامین نیاز های اساسی می شود.

5. آیا ما میتوانیم جلوی تورم را بگیریم؟

روش های زیادی برای کنترل تورم وجود دارد که هیچ کدام مطئن نیستند ، برخی از این راه حل ها موثر تر بوده و خسارات جانبی کمتری دارند. دولت ها عموما سعی می کندد تورم را در محدوده بهینه ای نگه دارند که بتوانند بدون کاهش چشمگیر قدرت خرید و ارزش ارز خود ، باعث رشد اقتصادی شوند.
یکی از این راه حل های کنترل تورم، بالا بردن نرخ بهره توسط بانک مرکزی است که این کار منجر به جلوگیری خرید و مصرف کالاهای اساسی و سرازیر شدن سرمایه ها به سمت بانک ها و پس انداز می شود که در کنترل افزایش تورم مؤثر است.
اما فعلا اقدامی از سوی بانک مرکزی ایالات متحده بابت افزایش نرخ بهره صورت نگرفته است چرا که معتقد هستند که این افزایش تورم موقتی بوده و در بلند مدت کاهش می یابد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *