کمپین نوروزی آکادمی دال ترید تا 100 درصد تخفیف!!!

دوره آموزشی شاخص های اقتصادی(بخش اول)

  • به نظر شما در دنیای معامله گران سازمانی بازار فارکس چه می گذرد؟
  • شیوه ی معاملاتی بانک ها و هج فاندها چگونه است؟
  • آیا این موسسات به اخبار و شاخص های اقتصادی توجه میکنند یا نه؟
  • آیا شاخص های اقتصادی که هر روزه در تایم های مشخصی منتشر می شوند، در معاملات معامله گران خرد تاثیر دارد یا خیر؟

 

 

ایالات متحده آمریکا، جزو معدود کشورهایی است که اهمیت ویژه ای به داده های اقتصادی می دهد و به صورت مدون و سیستماتیک داده های مهمی از قبیل وضعیت شرکت های صنعتی و قدرت خرید مردم و همچنین میزان بیکاری و وضع درآمد مردم را جمع‌آوری می کند و این داده ها را به کمک چند شرکت خصوصی طی گزارشی و در زمان مشخص به صورت ماهانه منتشر می کند.
این داده ها می تواند پنجره ای به اوضاع اقتصادی کشور در ماه های آتی باشد و طیف وسیعی از مردم می توانند با تکیه بر این گزارش ها برای آینده ی شغل یا سرمایه گذاری خود تصمیم بگیرند.
همانطور که می‌دانید هر روزه از کشورهای مهم اقتصادی جهان گزارش های مختلفی منتشر می شود و بررسی همه ی این گزارش ها برای معامله گران یا صاحبان شرکت های تجاری غیر ممکن و بیهوده است؛ در کل، ما 10 شاخص اقتصادی مهم داریم که توجه اغلب معامله گران و سرمایه گذاران را به خودشان جلب می کند و بنا به تفسیر این گزارش ها می توانند برای اقتصاد کشور یا سهام شرکت ها تصمیم بگیرند.
در این دوره ی آموزشی هم ما قصد داریم که شما را با این ده شاخص اقتصادی مهم آشنا کنیم و همچنین در کنار آن نحوه ی معامله گری، معامله گران سازمانی را به شما یاد بدهیم.

معامله گران سازمانی چگونه معامله میکنند؟

آقای کریس کاپری، در یکی از ویدیوهای دوره ی مدیریت ریسک، سرمایه و احساسات به نحوه ی معامله گری معامله گران سازمانی می پردازن و در اینجا به خلاصه ای از بحث های ایشان می پردازیم، برای کسب اطلاعات جامع تر در این زمینه می توانید به این دوره مراجعه کنید.
اساسا معامله گران سازمانی به سه دسته تقسیم می شوند که شامل prop firms، معامله گران بانکی و هج فاندها هستند.
Prop firms یا موسسات معاملاتی خصوصی، غالبا روزانه معامله می کنند و از طریق بروکرهایی که با آن ها در ارتباط هستند معمولا حجم های سنگینی را معامله می کنند.
اگر معاملات اسوینگی یا میان مدت هم باز کنند، غالبا این معامله هایشان را هج میکنند.
(فرق بین این موسسات با هج فاندها این است که این موسسات با سرمایه خصوصی خودشان معامله می کنند در حالیکه در هج فاندها با سرمایه مشتری هایشان معامله می کنند.)
معامله گران بانکی معمولا معاملات میان مدت و بلند مدت باز می کنند و روی این معاملات شان کلی معاملات دیگر برای هج کردن معامله خود باز می کنند.
خیلی از مردم فکر می کنند که این بانک ها هستند که جهت روند ارزها را مشخص می کنند، در حالی که اصلا اینطور نیست و آنها هم خودشان در جهت روند معامله می کنند و معمولا با شرکت های هج فاند همکاری می کنند.
به طور میانگین از میان هر 10معامله شان 2 معامله را با سرمایه خودشان در بازار باز می کنند و این معامله ها هم به طورکلی میان مدت و بلند مدت هستند. آنها معمولا به دنبال روندهای بزرگ در بازار هستند و به مرور هم به حجم معاملاتی شان اضافه می کنند.
شرکت های هج فاند ممکن است گاهی کوتاه مدت معامله کنند ولی اغلب، معاملات میان مدت و بلند مدت باز می کنند. معمولا معامله هایشان را برای هفته ها و ماه ها و حتی ممکن است سال ها باز نگه دارند.
خوب، همانطور که دیدید معامله گران سازمانی، بیشترشان به دنبال روندهای بزرگ در بازار هستند و این روندهای بزرگ در بازار هم بدون جریان سفارشات قوی ایجاد نمی شود.
اکنون به نظر شما چه چیزی موجب می شود که این جریان سفارشات بزرگ در بازار ایجاد شود؟ چه چیزی منجر به این می شود که اغلب معامله گرها بر روی یک ابزار معاملاتی نظر مشترکی داشته باشند؟
جواب سؤال به تحلیل بنیادی و تکنیکالی آن ابزار معاملاتی برمیگردد.
در تحلیل بنیادی شما می توانید براساس داده های عملکرد فلان سهام یا اقتصاد کشوری در گذشته، در مورد روند آتی اون تصمیم بگیرید و در تحلیل تکنیکال هم شما می توانید براساس رفتارهای حرکتی قیمت در گذشته در مورد رفتار حرکتی قیمت در آینده تصمیم بگیرید.
در این خصوص دو دیدگاه متفاوت وجود دارد؛ عده ای می گویند که شما بدون دانستن تحلیل بنیادی و صرفا با تحلیل تکنیکال می توانید آینده ی بازار را پیش بینی کنید و عده ای دیگر هم بر این عقیده استوارن که تحلیل بنیادی یا فاندامنتال بازار هم می تواند تاثیر بسزایی در تصمیم گیری های شما بگذارد و با کمک تحلیل تکنیکال می توانید درصد خطایتان را کاهش دهید.
در این دوره ی آموزشی، می خواهیم شما را با مهم ترین شاخص های اقتصادی که بر بازار سهام و جفت ارزها تاثیر می گذارند آشنا کنیم تا بتوانید با تحلیل داده های بنیادی بازار هم به کمک تحلیل تکنیکال، تصمیمات بهتر و بهینه تری در بازار بگیرید.
قبل از اینکه به شاخص های اقتصادی مهم بپردازیم نیاز داریم بدانیم که این داده ها چگونه جمع‌آوری و منتشر می شوند و آیا این داده ها اعتبار کافی دارند یا خیر؟ و همچنین با اصطلاحات تخصصی آن آشنا شویم.

 

داده های شاخص های اقتصادی چگونه جمع‌آوری میشوند؟

در ایالات متحده آمریکا برای جمع‌آوری داده های این شاخص ها از چند طریق اقدام می کنند که شامل چند موسسه ی خصوصی و دولتی است.
یکی از موسسه های خصوصی، موسسه ی Commerce Department’s Bureau of Economic Analysis است؛ این موسسه به طور تخصصی در مورد داده های بیکاری و میزان اشتغال جامعه هم در سطح کلان و هم در سطح شرکت های صنعتی می پردازد.
از جمله شاخص هایی که توسط این موسسه ارائه می شود میتوان به شاخص NFP و ISM اشاره کرد که نحوه ی جمع‌آوری داده ها برای هرکدام از این شاخص ها متفاوت است.
مثلا برای جمع‌آوری نرخ بیکاری در شرکت های صنعتی این موسسه هرماه با بیش از 400 هزار شرکت و موسسه ی دولتی در ارتباط است و از روش های مختلفی مانند ایمیل و نامه و تلفن در مورد میزان اشتغال زایی یا بیکاری افراد اطلاعات جمع می کند.
نحوه ی جمع‌آوری هرکدام از شاخص ها، هر ماه ممکن است تغییر کند و تغییرات را هم به طور کامل در گزارش ها قید می کنند. این تغییرات ممکن است در نحوه ی تحلیل داده ها تاثیر بگذارد.
به عنوان مثال گزارش NFP برای ماه ژانویه 2022، افرادی که مریض شده اند و به علت مریضی هم حقوقی دریافت نکرده اند را به عنوان بیکار قلمداد کرده است. این موضوع منجر به بالا رفتن نرخ بیکاری به نسبت ماه های گذشته شد ولی از آنجایی که این تغییر موقتی است، تاثیر زیادی بر روی تحلیل سرمایه گذاران نسبت به آینده ی بازار نداشته است.
به طور کلی نحوه ی جمع‌آوری این داده ها برای معامله گران و سرمایه گذاران اهمیت چندانی ندارد و ما سعی می کنیم در هر کدام از گزارش هایی که به طور مفصل بررسی می کنیم، اشاره ای هم به نحوه ی جمع‌آوری داده ها کنیم.

 

شاخص های اقتصادی چگونه منتشر می شوند؟

ممکن است این مسئله به ذهن شما خطور کرده باشد که این گزارش ها اگر قرار است که تاثیر بسزایی بر روی مارکت داشته باشد، آیا راهی وجود دارد که قبل از انتشارش به آن دسترسی پیدا کنیم یا آیا کسی هست که بتواند با پرداخت هزینه ای زودتر به این گزارش ها دست یابد و بتواند زودتر اقدام کند.
خوب، همانطور که گفتیم، ایالات متحده آمریکا جزو معدود کشورهایی است که دقت زیادی به تهیه ی این گزارش های اقتصادی می کند، دولت هم برای عدم سواستفاده افراد از این گزارش ها تدابیر امنیتی شدیدی را لحاظ می کند.
در اینجا قصد داریم که نحوه ی انتشار گزارش NFP را که راس ساعت 8:30 صبح به وقت آمریکا منتشر میشود را در قالب داستانی به شما نشان بدهیم.

اتاق حبس

صبح بیشتر روزهای هفته در واشینگتن دی سی، تشریفات عجیبی در جریان است. 24 مرد و زن از قبل تعیین شده، بعد از طلوع آفتاب، صبحانه شان را میل می کنند و روزنامه شان را به دست می گیرند و سریعا خودشان را به زندان می رسانند تا بخشی از روزشان را زندانی شوند.
زندانی؟ بله درست شنیدید.
آنها به اختیار خود زندانی می شوند. زندان آنها ممکن است در یکی از ساختمان های شدیدا حفاظت شده ی دولتی باشد یا یکی از اتاق های مجهز ادارات خصوصی باشد.
جدای از مکان آنها، تشریفاتی که انجام می شود همیشه یکسان است، آنها همانند یک زندانی به یک اتاق شدیدا محافظت شده وارد می شوند که هیچگونه دسترسی به اینترنت و وسایل ارتباطی ندارند و چندین نگهبان هم شبانه روز از در ورودی محافظت می کنند.
صبح های جمعه این افراد پله های زیاد ساختمان سفیدی در مرکز شهر واقع در خیابان C و کوچه ی سوم را طی می کنند تا به یکی از اتاق های این ساختمان برسند.

در در ورودی این ساختمان چندین محافظ مسلح آنها را بازرسی می کند و هرکدام از این افراد باید کارتی را با نام و مشخصاتشان به گردن بیاویزد و حق ندارند که تا وقتی که در آنجا هستند این کارت را بردارند. بعد از بازرسی این افراد به همراه محافظین مسلح وارد راهروی تقریبا باریکی می شوند تا اینکه سرآخر جلوی یکی از درهای چوبی این راهرو می ایستند.
یکی از کارکنان دولتی در را به روی آنها باز می کند تا وارد اتاقی ساده و بدون پنجره شوند. در این اتاق تقریبا هیچ چیز دیگری به جز 24 صندلی ساده ی نارنجی رنگ وجود ندارد. این صندلی ها هم به صورت دایره وار دور تا دور اتاق چیده شده اند.
در سقف اتاق هم ساعت بزرگی قرار دارد که ثانیه به ثانیه زمان در آن اتاق را حساب می کند. اکنون ساعت 7:30:15 ثانیه صبح است و تا حالا تقریبا 12 نفر از افراد توانسته اند خودشان را به این اتاق حبس برسانند.
هر کس دیگری که بتواند در 15 دقیقه ی بعدی خودش را برساند می تواند وارد اتاق شود و بعد از آن دیگر به هیچکس حق ورود نمی دهند، افرادی که وارد اتاق شده اند بر روی برگه ای نام و مشخصات خود را مینویسند.
جدای از فضای عجیبی که در اتاق حاکم است، همه ی افراد حاضر در اتاق ساکت هستند و یا چشم به ساعت می دوزند یا اینکه مشغول خواندن روزنامه یا نوشیدن قهوه شان هستند.
همینکه ساعت نزدیک هشت صبح می شود، جو اتاق تغییر میکند. همه شان لپتاپ و کاغذهایشان را آماده می کنند و منتظر اتفاق بعدی هستند.
دقیقا سر ساعت 7:55 دقیقه یکی از کارمندان دولت وارد اتاق می شود و با کمک یکی از تلفن های دیواری اتفاق به دفتر نخست وزیر زنگ می زند.
او در طول تماس هیچ حرفی نمیزند و فقط منتظر دستورات است و بعد بدون خداحافظی تلفن را قطع می کند.
بعد از قطع تلفن به سمت ساعت می رود و ساعت را بر روی نیم ساعت تنظیم می کند، بعد از تنظیم ساعت از همه ی افراد حاضر در اتاق درخواست می کند که گوشی هایشان را خاموش و لپتاپ هایشان را در حالت پرواز قرار دهند.
این کارمند برای اینکه مطمئن شود صندلی تک تک افراد را بررسی می کند. در همین حال، یک کارمند دولتی دیگر با پاکتنامه ی که بر روی آن مهر کاملا محرمانه زده شده وارد اتاق میشود. در این پاکت نامه برای افراد حاضر کپی ای گزارش را جلوی میز آنها قرار می دهد. به محض اینکه ورقه ی گزارش در اختیار آنها قرار می گیرد، دقیقا سر ساعت هشت در اتاق را قفل می کنند و آنها نیم ساعت فرصت دارند که مقاله ی خود را مطابق با گزارشی که دریافت کرده اند بنویسند.
الان ساعت 8:28:00 است. برای گزارشگرانی که باید سر ساعت 8:30 دقیقه بر روی تلویزیون به صورت زنده حرف بزنند، این اجازه رو دارند که به همراه یک نگهبان اتاق رو ترک کنند. سر ساعت 8:29 دقیقه هم بقیه افراد اجازه دارند که گوشی هایشان را روشن کنند و آماده ی ارسال گزارششان باشند.
فقط این افراد نیستند که ثانیه به ثانیه ساعت را بررسی میکنند تا دقیقا سر ساعت 8:30 گزارششان را منتشر کنند. معامله گران زیادی در اقصا نقاط جهان ثانیه به ثانیه چشم به مانیتورشون دوخته اند تا گزارش های این خبرنگاران را بخوانند.

در ادامه ی دوره، شما با 10 شاخص مهم و تاثیر گذار بر بازار فارکس و سهام آشنا خواهید شد و همچنین با اصطلاحات تخصصی این بازار تسلط پیدا خواهید کرد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *