دال ترید

بازارگردانان و سازوکار بازار فارکس

نوشته شده توسط استیو دبلیو

ترجمه شده توسط آکادمی دال ترید

بیشتر اطلاعات موجود در این مقاله برگرفته شده از …..

تحقیقات Michael R. King, Carol Osler and Dagfinn Rime در مقاله ی ساختار، بازارگردانان و تغییر و تحولات بازار تبادلات ارزی خارجی (Foreign Exchange Market Structure, Players and Evolution) است.

در چند دهه ی اخیر، معاملات الکترونیکی تاثیر و تغییرات بسزایی بر روی بازار فارکس داشته و سرعت این تغییر و تحولات هم به مرور دارد بیشتر و بیشتر می شود. بازاری که کاملا مبهم و ناشفاف بود امروزه کم‌کم دارد به بازار شفاف و مشخصی تبدیل می شود و هزینه های تبادلاتی که امروزه از معامله گران گرفته می شود در مقایسه با گذشته خیلی ناچیز است. در حالیکه حجم معاملات بازار فارکس تقریبا سه برابر شده، شاهد ورود طیف وسیع تری از معامله گران به این بازار بوده ایم که شامل معامله گران خرد و معامله گران high-frequency[1] می شود. از طرف دیگر بازارگردانان بزرگی به جز بانک ها به این بازار ورود کرده اند که شرایط را برای دلال های قدیمی بازار پیچیده کرده اند. در این مقاله قصد داریم که با بازارگردانان این بازار و ساختار تراکنش های مالی آن آشنا شویم. همچنین قرار است تغییر و تحولات ساختاری این بازار را در طول دهه های اخیر باهمدیگر بررسی کنیم.

میزان حجم و عمق بازار فارکس

میانگین گردش مالی روزانه: 3.98 تریلیون دلار در تاریخ آپریل 2010

در سال 1992 میانگین گردش مالی روزانه فقط 857 بیلیون دلار بود.

از آپریل سال 2007 به بعد شاهد رشد 48 درصدی در میزان گردش مالی در معاملات اسپات بوده ایم. معاملات اسپات تقریبا 37% از کل گردش مالی بازار را تشکیل میدهد.

میزان گردش مالی دیگر بازارهای مالی از سال 2007 فقط 7% رشد داشته اند و میانگین گردش مالی آنها همگی باهم تقریبا 2.5 تریلیون دلار می باشد.

گردش مالی بازارهای outright forward[3] و forward swaps[2] از سال 2007 به بعد به شدت بالا رفت در حالی که میزان گردش مالی بازار swap یا لحظه ای تقریبا بدون تغییر مانده.

بیشتر رشد اخیر برمیگردد به مشارکت دیگر شرکت های مالی به جز بانک ها، مانند هج فاندها(hedge funds)[4]، صندوق های بازنشستگی(pension funds)[5] ، صندوق های تعاونی (mutual funds)[6]، شرکت های بیمه و بانک های مرکزی و ….

میزان حجم و عمق بازار براساس موقعیت جغرافیایی

سشن معاملاتی اروپا به علت همپوشانی با سشن آسیا و ایالات متحده آمریکا، بیشترین میزان گردش مالی را دارد. 3/1 از کل گردش مالی را به خود اختصاص میدهد. سشن نیویورک 5/1 و سشن آسیا که متشکل از توکیو، هونگ کنگ، سینگاپور و سیدنی میشود، ¼ گردش مالی را در دست دارد.

گردش مالی بازار فارکس

این چارت ها نشان از میانگین معاملات روزانه بین معامله گران است.

پی نوشت: محور افقی ساعات روز و محور عمودی میانگین تعداد معاملات را نشان میدهد. پنج خط هم شامل سالهای 1997، میانگین سالهای بین 1998 تا 2001، سالهای 2002 تا 2005، سالهای 2006 تا 2009 و سرآخر هم سال 2010. مطابق چارت C که مربوط به جفت ارز GBPUSD است کاملا واضح است که از سال 1997 تعداد معاملات چقدر زیاد شده. برای جفت ارزهای EURUSD و USDJPY که تعداد معاملات کاهش پیدا کرده، علت برمیگردد به اینکه بیشتر معاملات روی این جفت ارزها از سال 1997 تا 2010 بیشتر بر روی پلتفرم های EBS صورت میگرفته. منبع Thomson Reuters

میزان توزیع ارزها

دلار آمریکا غالب تبادلات مالی را پوشش میدهد و تقریبا ¾ تبادلات اسپات را شامل میشود. این ارز غالب که به آن ارز خودرو (vehicle currency) هم گفته میشود با دیگر ارزهای دیگر معاوضه میشود. به عنوان مثال اگر قرار باشد که ارز دلار آمریکا خریده شود باید ارز کرون نروژ فروخته شود و بالعکس.

دومین ارز مهم یورو است که در 46% معاملات استفاده میشود و بعدی ارز ین ژاپن با 20% و سپس ارز پوند انگلیس است با 14% نرخ استفاده در تبادلات بین المللی.

این چهار ارز باهمدیگر گروه G4 را تشکیل میدهند. بعد از آنها ارزهای مهم دیگر شامل ارز دلار استرالیا با 7.5% و سویس فرانک با 6.2% و دلار کانادا با 5.2% نرخ استفاده در تبادلات.

روش های معاملاتی در بازار فارکس

معاملات اسپات به طور قابل توجهی بیشتر از دیگر روش ها به کار برده میشود و حجم معاملات آن در سال 2010 بیش از 1.5 تریلیون دلار بوده.

معاملات outright forward جمعا 0.5 تریلیون دلار را شامل میشود.

بقیه ی حجم مارکت هم برمیگردد به معاملات آتی(futures)، معاملات آپشن، forward swaps و … جمعا با هم 4 تریلیون دلار از حجم بازار را شامل میشوند.

دیگر روش های معاملاتی با اهداف دیگری در بازار استفاده میشوند و حجم آنها تاثیر بسزایی در بازار ندارد.

قوانین و مقررات (Regulation)

بدون داشتن یک صرافی مرکزی، بازار بین بانکی به طور کلی بی قانون است. هرچند، بیشتر کشورها تلاش کرده اند که قوانینی در خصوص جلوگیری از کلاهبرداری و دیگر رفتارهای غیراخلاقی وضع کنند که افرادی که میخواهند در این زمینه فعالیتی داشته باشند، باید از این قوانین پیروی کنند. در ایالات متحده آمریکا، موسسه ی Commodities and Futures Trading Commission مسئول این قوانین است. در انگلستان هم موسسه ی Financial Services Authority و چند موسسه ی دیگر.

موسسه ی Bank of International Settlements:

چون این بازار دارای کمترین قوانین و مقررات است، معمولا شکایات و گزارش ها هم کم است. تنها منبع موثق در این زمینه گزارش شرکت Triennial Central Bank Survey of Foreign Exchange Market Activity است که با همکاری بانک مرکزی و توسط موسسه ی Bank of International Settlements(BIS) هر ساله در ماه آپریل منتشر میشود.

بازار گردانان بازار فارکس

چه کسی بیشترین اطلاعات را از این بازار دارد؟

تئوری موجود این است که اطلاعات بیشتر در دست تامین کنندگان نقدینگی(Liquidity taker) است تا بازار گردانان (market maker). از میان تامین کنندگان نقدینگی بازار فارکس، نشانه ها دال بر این است که اطلاعات در دست مشتریان اقتصادی به خصوص سرمایه گذارانی که با اهرم و بیشتر از سرمایه شان معامله میکنند، است. اطلاعات زیادی در اختیار کسانی که معاملات بین المللی انجام میدهند یا معامله گران خرد یا دولت و بانک های مرکزی قرار ندارد.

برای تشخیص اینکه بدانیم آیا واقعا عده ای از افراد دسترسی به اطلاعات بیشتری دارند یا نه باید تحقیق کنیم و بدانیم آیا معاملات آنها بازدهی های خوبی از بازار کسب میکند یا نه. به عنوان مثال، اگر یک فرد/شرکت به طور مستمر اقدام به خرید/فروش ارزی قبل از صعودی/نزولی شدن روند کند و در ادامه خرید/فروش او منجر به تغییر جهت قیمت تا حد دائمی باشد، محقق ممکن است این برداشت را داشته باشد که این فرد/شرکت براساس اطلاعات فاندامنتال(بنیادی) آن ارز معامله کرده.

تحقیقات آکادمیک از دیرباز مشخص کرده اند که بعضی از معامله گران فارکس دسترسی به اطلاعات بیشتری دارند. اما، تا امروز باور عمومی بر این بوده که بازارگردانان این اطلاعات را در اختیار دارند. امروزه مشخص شده که این معامله گران خودشان هستند که اطلاعات را به بازار تزریق میکنند.

به طور کلی، معامله گران کلان به احتمال زیاد به علت آشنایی با تعداد زیادی از مشتریان کلان بازارهای مالی بیشترین اطلاعات را در اختیار دارند.

موسسات مالی

موسسات بازارهای مالی به دو دسته تقسیم میشوند. سرمایه گذارانی که از اهرم استفاده میکنند و سرمایه گذارانی که بدون اهرم و با پول واقعی خودشان معامله میکنند. در اینجا این دو دسته از موسسات را با هم بررسی میکنیم.
معامله گران سازمانی اهرم دار:
هج فاندها، مشاوران مالی کامودیتی ها (CTA)، و دیگر سبد گردانان.
آنها کاملا مشتاقند که اطلاعات بازار را در دست داشته باشند و طبق شواهد این افراد بیشترین اطلاعات را از بازار در اختیار دارند.
همگام با نوسانات قیمت ارز این موسسات هم ضرر و هم سود میکنند.
طرزکار آنها معمولا به این شکل است که 20% از سود و 2% از سرمایه برای مدیریت آن دریافت میکنند.
استراتژی های معاملاتی که استفاده میکنند شامل مباحث بنیادی بازار، تغییرات نرخ بهره، مومنتوم حرکات و نوسانات قیمت.

معامله گران سازمانی بدون اهرم(با پول واقعی)

صندوق های تعاونی(mutual funds)، صندوق های بازنشستگی، سازمان های اوقاف و امور خیریه(endowments)، صاحبان شرکت های خصوصی، شرکت های بیمه و سبد گردانانی که به دنبال هج کردن معاملاتشان و پایین آوردن ریسک هستند.
تمرکز آنها برچیزی فراتر از ارزش ذاتی ارز است.
بسیاری از فعالیت های خود را به شرکت هایی که در حیطه ی کاهش ریسک تخصص دارند میسپارند.

مشتریان سازمانی

مشتریان سازمانی از بازار فارکس برای تقویت سرمایه های مربوط به مشاغلشان استفاده میکنند. مشاغلی مانند صادرات، معادن و صنایع.
بیشتر مشتریان سازمانی در پیش بینی حرکات قیمت مشارکتی نمیکنند و در واقع بعضی از آنها این کار را منع میکنند. براساس اهداف سازمانی شان هم این تصمیم گیری منطقی به نظر میرسد.
مشتریان سازمانی معمولا از بازار فارکس صرفا با ارز کشورهایی که با آنها سروکار دارند، استفاده میکنند. به عنوان مثال، یک شرکت صنعتی آمریکایی برای پرداخت مالیاتش در کشور آلمان، از طریق بازار فارکس دلار خود را به یورو تبدیل میکند و سپس ارز را از بازار خارج میکند و به دولت آلمان تقدیم میکند.

بروکرها و سرمایه گذاران

حوالی سال های 2000 با پیشرفت اینترنت، بروکرها هم برای ارائه ی خدمات به معامله گران خرد پا به عرصه گذاشتند.
مشخصا، معامله گران خرد کمترین اطلاعات را در مورد بازار دارند، این درحالی است که شدیدا سعی میشود که شرایط را به گونه ای فراهم کنند که آنها فکر کنند که اطلاعات زیادی دارند و بنا به آمار و ارقام هم اغلب این معامله گران در این بازار ضررده هستند.
بروکرها از دو طریق عمده میتوانند کسب درآمد کنند:

  1. به عنوان یک بروکر عمل کنند و صرفا معامله گران خرد را به نرخ معامله ی مناسب از طرف بانک وصل کنند.
  2. به صورت ترکیبی از بروکر و معامله گر عمل کنند. مثلا بنا به استراتژی خود در بعضی از معامله خودشان طرف مقابل باشند.

بروکر با اختیار قرار دادن اهرم به معامله گران خرد، این اختیار را دارد که وقتی معامله ای یکی از مشتریانش فراتر از سرمایه ی اصلی اش در ضرر رفت، معامله ی او را کامل ببندد.

ربات ها و معامله گران High-Frequency

معاملات الگوریتمیک به روشی از معاملات آنلاین گفته میشود که یک ربات یا برنامه مطابق برنامه ای نوشته شده در بازار اقدام به گرفتن معامله میکند.
معاملات high-frequency با استفاده از مزیت های تکنولوژی سیستم هایشان سعی میکنند که از اختلافات جزئی قیمت در پلتفرم های معاملاتی مختلف سود کسب کنند.
استراتژی های high-frequency مشهور مانند triangular arbitrage و covered interest rate arbitrage. معمولا این معامله گران سعی میکنند که سفارشاتی که در بازار گذاشته میشود را انتخاب و از تاخیر زمانی اندکی که میان گذاشتن سفارش و اجرایی شدن سفارش وجود دارد به نفع خودشان بهره ببرند.

بانک های عامل بین المللی (Global Custodian Banks)

سبدگردانانی که سرمایه های هنگفت در اختیار دارند، معمولا عاملانی را استخدام میکنند که سرمایه های آنها را بررسی کند و سود و زیان ها را حساب کند و سفارشات خرید و فروش آنها را در بازار اجرا کند. چنین شرکت هایی وقتی که نیاز دارند با سرمایه واقعی خود در بازار فارکس معامله کنند، دیگر مستقیم با بانک ها سروکار ندارند و طرف مسئول آنها بانک های عامل است. برهمین اساس، بانک های عامل هم بخشی از بازارگردانان بازار فارکس محسوب میشوند.
اسپردی که توسط بانک های عامل ارائه میشود معمولا 30 تا 40 واحد بیشتر از اسپرد بین بانکی است.

نحوه ی کسب درآمد دلالان بازار فارکس

تراکنشات بین معامله گران تقریبا 35% از تراکنشات بازار اسپات فارکس را در بر میگیرد. این عدد در سال های اخیر به علت بهبود نرخ های قیمت توسط پلتفرم های مختلف و نقدینگی بیشتر به شدت کاهش پیدا کرده.
معاملات بین دلالان
دلالان یا میتوانند تامین کننده ی نقدینگی یا مصرف کننده ی آن باشند.
تامین کننده ی نقدینگی:
نقدینگی به این شکل با سفارش های limit تامین میشود. یعنی معامله گری که مایل است فلان ارز را در قیمت خاصی بخرد یا بفروشد، سفارش خود را در بازار قرار میدهد و این سفارش وارد order book میشود و هروقت که قیمت به آن رسید اجرا میشود یا اینکه ممکن است معامله گر این سفارش خود را لغو کند.
مصرف کننده ی نقدینگی:
مصرف نقدینگی در این شیوه به این شکل است که سفارشات limit معامله گران در order book اجرا شود. معمولا سفارشات بزرگ در قیمت هایی قرار داده میشود که جذابیت زیادی برای بیشتر معامله گران ندارد.

اسپردها

معمولا اسپرد چنین معاملاتی بین 0.5 تا 2 پیپ است و برای جفت ارزهایی که نقدینگی کمتری دارند، این اسپرد میتواند تا 40 پیپ هم برود. اسپردها به نسبت شرایط بازار تعیین میشود. وقتی که نوسانات در بازار شدید است، مقدار اسپرد هم بیشتر میشود.

صورت های مالی دلالان

معمولا دلالان تمایل دارن که اثری از صورت های مالی خودشون به جا نگذارند. براین اساس وقتی که یک دلال یک سفارش را از مشتری ای میگیرد، خیلی سریع این سفارش را به دلال دیگری میدهد و بیشترین بازه ی زمانی که این سفارش در دست این دلال میماند در بانک های بزرگ کمتر از یک دقیقه و در بانک های کوچک تر نهایتا به 12 دقیقه طول میکشد.
معامله گری Hot potato: به روشی از معامله گری گفته میشود که سفارش ها اینقدر میان دلالان جابه جا میشود تا اینکه سرآخر یک مشتری دیگر بتواند سفارش را قبول کند.

معامله گری Hot Potato

اطلاعات متناقض و تصمیم گیری ها برای تعیین نرخ قیمت

وقتی که یک دلال سفارش را از مشتری گرفت و سفارش را وارد بازار بین دلالان کرد، اگر مشتری جزو افرادی باشد که اطلاعاتی در اختیار دارد، دلال هم مشتاقانه به دنبال گرفتن معامله همجهت با سفارش مشتری میشود.
اگر مشتری ای باشه که با داشتن اطلاعاتی اقدام به گذاشتن سفارشی در بازار کند، به این معنی است که قیمت قرار است در جهت سفارش این مشتری حرکت کند و دلال هم مشتاق است که از این فرصت استفاده کند. اگر مشتری جزو کسانی باشد که اطلاعات مهمی ندارد، دلال هم علاقه ای به گرفتن معامله در جهت این سفارش ندارد چون در این حالت احتمال اینکه قیمت همجهت با سفارش این مشتری حرکت کند یا نه 50/50 است.
مطابق این رفتار مشابه میان دلالان، آقای Osler همکارانشان به این عقیده رسیده اند که دلالان دوست دارند با مشتریان مطلع سروکار داشته باشند و با ریسک زیاد همجهت با سفارش این مشتریان وارد بازار شوند. در این صورت، تغییر جهت قیمت میتواند با دوام باشد، چون دیگر دلالان هم سعی میکنند که به موازات این سفارش وارد بازار شوند و معامله باز کنند.

جریان سفارشات یا عرضه و تقاضا

شما میتوانید ورود این سفارشات آگاهانه به بازار را با مفهوم عرضه و تقاضا در بازار ارتباط بدهید. وقتی که معاملات hot potato انجام گرفت و قیمت به سطح مطلوب رسید، آن موقع مشتریان دیگری وارد بازار میشوند و آنها هم سفارشات خاص خودشان را دارند. جهت قیمت وقتی برمیگردد که یک طرف از مشتریان نیاز به نقدینگی اش داشته باشد و نقدینگی اش را خارج کند و طرف مقابل بتواند افسار قیمت را به دست بگیرد.

سازوکار بازار فارکس

تراکنشات مالی بین دلالان

تراکنشات مالی بین دلالان معمولا توسط پلتفرم های Thompson Reuters Matching و Electronic Broking Service (EBS) اجرا میشود. به مرور در طول روز ممکن است نقدینگی صرفا در یکی از این پلتفرم ها در جریان باشد.
پلتفرم EBS مختص ارزهای یورو، یین ژاپن و فرانک سویس است.
پلتفرم Reuters مختص پوند انگلیس، دلار استرالیا، دلار کانادا و ارز کشورهای اسکاندیناوی

بروکرهای صوتی برای ارزهایی به کار برده میشه که نقدینگی زیادی ندارند و نمیتوانند توسط بروکرهای الکترونیکی معامله شوند. در سال 2010 بروکرهای صوتی همچنان 10% از تراکنشات بازار فارکس را به خود اختصاص میدادند.

پلتفرم های معاملاتی مالتی بانک برای مشتریان

این پلتفرم ها به مشتریان این امکان را میدهد که به طور مستقیم با طیف وسیعی از دلالان بازار در ارتباط باشند. هرچند که ساختار چنین پلتفرم هایی در ده سال اخیر به شدت تغییر پیدا کرده، اما این پلتفرم ها این امکان رو دارند که نرخ قیمت بانک ها را به مشتریانی که به عنوان تامین کننده ی نقدینگی عمل میکنند یا به صورت ناشناس اعلام کنند. پلتفرم های مالتی بانکی حدودا بین 6/1 تا 9/1 تراکنشات اسپات بازار فارکس را به خود اختصاص داده اند. امروزه همچنان روش معامله ی بین دلالی و ارتباط مستقیم با بانک ها رایج است.

در عکس زیر میتوانید درصد تراکنشاتی که به روش های مختلف اجرا میشود را ببینید.

بروکرها

با ظهور معامله گری الکترونیک، این فرصت فراهم شد که معاملات کوچک باهمدیگر جمع شود و به معاملات بزرگی تبدیل شوند و این معاملات هم میتوانند وارد بازار بین دلالان شود.
بروکرهای معامله گران خرد در سال های اخیر رشد خیلی زیادی کردن. چنین اتفاقی در سالهای 2001 اصلا مناسب حال بازار نبود و اما امروزه در سال 2010 حجم معاملاتی این بروکر ها تقریبا به 125 – 150 میلیارد دلار در روز رسیده. مطابق گفته ی King and Rime این حجم تقریبا 8 تا 10 درصد معاملات اسپات بازار را پوشش میدهد.
دلالان خیلی مشتقاند که برای معامله گران خرد در قیمت های مناسب نقدینگی فراهم کنند. چون معامله گران خرد، کمترین اطلاعات را از این بازار دارند و احتمال اینکه معامله گران خرد، تصمیمات اشتباه بگیرند خیلی زیاد است.
رشد زیاد بروکرهایی که به معامله گران خرد خدمات ارائه میکنند منجر به این شده که برای این بروکرها قوانین و قواعدی تعیین بشود. امروزه، برای دلالان بازار که میخواهند بروکر باز کنند باید درخواست خود را ثبت و همچنین روز به روز سرمایه اولیه برای شروع این کسب و کار دارد بیشتر و بیشتر میشود. به همین ترتیب هم در کشورهای ایالات متحده و ژاپن اهرم را برای ارزهای ماژور از 1:100 به 1:50 کاهش داده اند. قوانین و رگوله های زیادی برای این صنعت لحاظ شده که توانسته تعادل و رقابت خوبی میان بروکرها ایجاد کند. در ادامه ی این قوانین مقررات تعداد بروکرهای موجود در ایالات متحده از 47 عدد در سال 2007 به 11 عدد در سال 2011 رسید. در ژاپن هم تعداد بروکرها از 500 عدد در سال 2005 به 70 عدد در سال 2011 رسید.


پی‌نوشت:

[1] به معامله گرانی گفته میشود که با کمک کامپیوترها و ربات های معاملاتی به صورت الگوریتمیک و سریع معامله میکنند.
[2]به مبادله ای ارزی گفته میشود که میزان پرداخت و دارایی ها در تاریخ مشخصی در آینده مشخص میشود و متناسب با نرخ آن تاریخ قرارداد را تکمیل میکنند.
[3] به قراردادی ارزی گفته میشود که نرخ ارز و تاریخ تحویل قرارداد فراتر از تاریخ ارزش لحظه ای منعقد میشود.(مختص تاجران و شرکت های صنعتی است)
[4] شرکت های سرمایه گذاری خصوصی هستند که با ریسک بیشتر و بازدهی بیشتری معامله میکنند و صرفا سرمایه افرادی را قبول میکنند که اعتبار سنجی شده باشند.
[5] به شرکت های سرمایه گذاری گفته میشود که طرح های سرمایه گذاری برای بازنشستگی افراد و کارمندان ارائه میکند مانند صندوق ذخیره فرهنگیان یا دیگر شرکت ها
[6] شرکت های سرمایه گذاری رگوله شده هستند که خدمات آنها مختص به عموم مردم است و به نسبت هج فاندها ریسک کمتر و بازدهی کمتری دارند.


منابع:

Michael R. King, Carol Osler and Dagfinn Rime. Foreign exchange market structure, players and evolution. Norges Bank: 2011. Online. August 2011.

Bank for International Settlements. “Triennial Central Bank Survey of Foreign Exchange and Derivatives Market Activity in April 2010 – Preliminary global results – Turnover.

Bank for International Settlements. Triennial Central Bank Survey: Foreign exchange and derivatives market activity in April 2010. Bank for International Settlements: 2010

خروج از نسخه موبایل