کمپین نوروزی آکادمی دال ترید تا 100 درصد تخفیف!!!

کاربرد بلاکچین

در بخش دوم از مقاله، با مفاهیم امنیت بلاکچین و عملکرد و مقایسه بلاکچین با بیت کوین و بانکها آشنا شدیم.
در این بخش، روی این موضوع تمرکز می کنیم که، بلاکچینی که شناختیم چگونه مورد استفاده قرار می گیرد.
این که کاربرد بلاکچین دقیقا کجاست، می تواند دیدگاه عمیق تر و ملموس تری نسبت به بلاکچین به ما بدهد و بتوانیم بهتر با این تکنولوژی ارتباط بگیریم.

بلاکچین چگونه استفاده می شود؟

به نظر شما بلاکچین چگونه استفاده می شود؟ این تکنولوژی جذاب، با چه ساز و کاری مورد استفاده قرار می گیرد؟

همانطور که می دانیم، بلوک Bitcoin Blockchain اطلاعات مربوط به معاملات پولی را ذخیره می کند. اما به نظر می رسد که بلاکچین در واقع یک روش قابل اعتماد برای ذخیره سازی داده ها در مورد انواع دیگر از داده ها است. برخی از شرکت هایی که قبلا بلاکچین را وارد روند کاری خود کرده اند؛ می توان به شرکت های: AIG ، Pfizer ، Walmart ، Unilevel ، Siemensو تعدادی دیگر نام برد. مثلا شرکت IBM بلاکچین Trust 1Food خود را برای ردیابی مسیری که محصولات غذایی برای رسیدن به مکانهای خود طی می کند، ایجاد کرده است.

چرا این کار را انجام می دهد؟

 در صنایع غذایی، بسیاری از ویروس ها مانند e coil ، سالمونلا ، لیستریا و همچنین مواد خطرناک دیگر را بدون آن که خود بخواهند به صورت تصادفی وارد مواد غذایی می شوند. در گذشته، هفته ها طول می کشید تا منبع آن را پیدا کنند، ولی الان با استفاده از فناوری بلاکچین به راحتی منبع شیوع را شناسایی می کنند.

بلاکچین به شرکت ها و مارک ها این امکان را می دهد تا روند تولید را ردیابی کنند و در نهایت به بهترین شکل به دست مشتری برسد. با توجه به این فناوری جان بسیاری از افراد نجات پیدا می کند، و این تنها یک نمونه استفاده از فناوری بلاکچین است.

در ادامه به بررسی مهم ترین کاربردهای بلاکچبین می پردازیم:

بانک و امور مالی

شاید هیچ صنعتی بیشتر از بانکداری از فناوری بلاکچین نفع نبرده است. چرا؟ چون موسسات مالی فقط در ساعات کاری، پنج روز در هفته فعالیت می کنند. این بدان معناست که اگر جمعه در ساعت 6 عصر یک چک را واریز کنید، احتمالا باید تا صبح دوشنبه منتظر باشید تا پول به حساب شما واریز شود. حتی اگر سپرده خود را در ساعات کاری واریز کنید، به دلیل حجم بالای تراکنش هایی که بانک باید تسویه کند، بررسی معامله ممکن است یک تا 3 روز طول بکشد. از طرف دیگر بلاکچین هرگز نمی خوابد.

با ادغام بلاکچین در بانک ها، مشتریان می توانند معاملات خود را در کمتر از 10 دقیقه ببینند، در واقع ایجاد زنجیر در بلاکچین کاری به روز تعطیل ندارد و کار خود را انجام می دهد و همچنین بانکها و موسسات اتقالات خود را با امنیت بیشتر انجام می دهند.

به عنوان مثال در تجارت معاملات سهام، روند تسویه ممکن است تا 3 روز طول بکشد، به این معنی که پول آنها تا پایان معامله فریز می شود؛ ولی با استفاده از بلاکچین آنی معامله انجام می شود.

با توجه به میزان مبالغ مربوطه برای انتقال پول، در گذشته بانکها با خطرات فراوانی دست و پنجه نرم میکردند که با فناوری بلاکچین خود را از این خطرات معاف کردند و هزینه ای که قبلا برای انتقال صرف می شد به خودشان برگشت. این مبلغ 15 تا 20 میلیارد دلار بود؛ حال کاربران و بانکها به گفته آقای Capgemini که یک مشاور فرانسوی هستند، تخمین می زند که کاربران و موسسات مالی، هر سال می توانند از طریق استفاده از فناوری بلاکچین، تا 16 میلیارد دلار در هزینه های بانکی و بیمه خود بسته به سرمایه صرفه جویی کنند.

واحد پول

بلاکچین بستری فراهم کرده که یک سری ارز رمزنگاری شده، مانند بیت کوین تشکیل شود. دلار آمریکا به عنوان یک واحد پول، وابسته به سیاست های بانکی و دولتی آمریکا است و امنیت پایین تری نسبت به بیت کوین دارد.
اگر هرکدام از بانک ها هک شود، تمام اطلاعات حساب کاربر،در خطر قرار می گیرد. حال فکر کنید در کشوری هستید که دولت و سیاست ناپایداری دارد ((مانند ایران)) که هر روز ارزش پول آن کشور کمتر و کمتر می شود و تورم بالایی دارد. جواب این نگرانی ها در چنین کشوری را برای سرمایه گذاری و سپرده گذاری، می توان در ارزی مانند بیت کوین یافت.

بلاکچین با گسترش خود در شبکه ای از رایانه ها، به بیت کوین و سایر ارزهای رمزنگاری شده اجازه می دهد که بدون نیاز به مرجعی فعالیت کند. این نه تنها خطر را کاهش می دهد، بلکه بسیاری از هزینه های پردازش و معاملات را نیز از بین می برد.

همچنین می تواند به کشورهایی که ارز ناپایداری دارند ((مانند فلسطین ))، بهترین دارایی برای موسسات مالی و تجارت آن کشور، و بهترین پس انداز برای مردم آن کشور باشد؛ حال چه در داخل کشور چه در خارج کشور.

استفاده از کیف پول های سخت افزاری، برای کسانی که درآن کشور صاحب شناسنامه نیستند میتواند امن ترین پس انداز باشد، حال آن کشور اگر جنگ زده یا هر شرایط بد دیگری داشته باشد، بهترین راه برای ذخیره امن ثروت است.

نگهداری اسناد پزشکی

ارائه دهندگان خدمات بهداشتی، می توانند از بلاکچین برای ذخیره ایمن سوابق پزشکی بیماران خود استفاده کنند. هنگامی که یک پرونده پزشکی تولید و امضا می شود، میتواند در زنجیر بلوک نوشته شود، که اثبات و اطمینان به بیماران می دهد که دیگر هیچ تغییری در پرونده ایجاد نمی شود. این سوابق پزشکی شخصی می تواند با استفاده از یک کلید شخصی در زنجیر بلوک رمزنگاری و ذخیره شود، به طوری که فقط توسط افراد خاصی قابل دسترسی باشد؛ بدین ترتیب از حریم خصوصی بیماران به طور کامل محافظت می شود.

اسناد دارایی های باارزش

بلاکچین می تواند در ثبت سند املاک و دارایی های باارزش کارآمد باشد، در حالی که الان با ثبت فیزیکی اسناد توسط کارمند و یا نمایندگان، دولت باز هم درگیر مشکلات زیاد است؛ ولی با فناوری بلاکچین تمام اسناد با ترتیب مشخص و معلوم و بدون هیچ مغایرتی ثبت و ضبط می شوند.

ثبت اسناد فیزیکی توسط انسان شامل خطاهای انسانی می شود و از دقت کافی برخوردار نیست، ولی در ثبت سند با استفاده از بلاکچین دیگر چنین مشکلاتی پیش نمی آید و مالک می تواند با اطمینان کامل از صحت سند خود، مطمئن باشد. در کشورها یا مناطق جنگ زده که زیرساخت های دولتی و مالی کمی دارند و قطعا دفتر ثبت ندارند، اثبات مالکیت یک ملک تقریبا غیرممکن است. اگر گروهی از افراد ساکن در چنین منطقه ای قادر به استفاده از بلاکچین باشند، می توانند جدول زمانی مشخص و روشنی برای مالکیت املاک ایجاد کنند.

قراردادهای هوشمند

قرارداد هوشمند، یک کد رایانه ای است که می تواند برای تأیید یک قرارداد تعبیه شود. قراردادهای هوشمند تحت مجموعه ای از شرایط عمل می کنند که کاربران باید با آن شرایط موافق باشند. در صورت تحقق آن شرایط، شرایط توافقنامه به طور خودکار انجام می شود.
به عنوان مثال؛ یک مستأجر می خواهد با استفاده از قرارداد هوشمند، یک آپارتمان اجاره کند. شخص توافق می کند که به محض پرداخت ودیعه، صاحب خانه کلید را به او بدهد. هر دو شخص شرایطه خود را به قرارداد هوشمند ارسال می کنند، این قرارداد به محض موافقت هر دو به صورت رمزنگاری شده فعال می شود، حال اگر مستأجر ودیعه را پرداخت کند ولی کلید خانه را تحویل نگیرد؛ به طور اتوماتیک پول ودیعه به حساب مستأجر برگردانده می شود. این کار هزینه های دفتر اسناد رسمی و شخص ثالث را از بین می برد.

زنجیره های تأمین

همانند مثال IBM food trust ، تأمین کنندگان می توانند از بلاکچین، برای ثبت منشا موادی که خریداری کرده اند، استفاده کنند. این اجازه را می دهد تا شرکت ها صحت محصولات خود را همراه با برچسب های رایج مانند ارگانیک” ، “محلی” ، “تجارت منصفانه” تأیید کنند.

بر اساس گزارشی از بخش صنعت غذایی مجله فوربس ، کمپانی هایی با استفاده از فناوری بلاکچین، روند خود را در زنجیره بلوک برای ردیابی فرآیند ایمنی غذایی خود قرار می دهند و این زنجیره را از مزرعه تا دست مشتری در اختیار کاربر قرار می دهند.

رأی گیری

همانطور که گفته شد، بلاکچین می تواند برای تسهیل سیستم رأی گیری مدرن استفاده شود. رأی با بلاکچین، پتانسیل لازم برای از بین بردن تقلب در انتخابات و میزان مشارکت در رأی دهندگان را دارد.

 همانطور که در انتخابات میان دوره ای نوامبر 2018 در ویرجینیا غربی آزمایش شد؛ با استفاده از فناوری بلاکچین تقریبا دستکاری آرا غیرممکن است. پروتکل بلاکچین، همچنین شفافیت در روند انتخابات را افزایش می دهد، و همچنین از پرسنل مورد نیاز برای انتخابات را به شدت کاهش می دهد و نتایج فوری به مسئولان می دهد. این امر نیاز به بازشماری مجدد و هرگونه مشکلی و یا نگرانی مبنی بر تقلب در انتخابات را کاهش می دهد.

در این مقاله متوجه شدیم که، برخلاف تصور عموم، بلاکچین برای زندگی ما در کره زمین، کاربردهای بسیار زیادی دارد که البته هنوز در ابتدای مسیر این تکنولوژی هستیم و اگر پیشرفت در این عرصه با همین شیب ادامه پیدا کند، در آینده هر کدام از انسان ها محکوم به استفاده از بلاکچین خواهند بود.

بلاکچین صرفا یک بازار معاملاتی ساده نیست، و یک تکنولوژی هوشمند است که می تواند زوایای مختلف زندگی ما را تحت تاثیر قرار دهد.

امیدوارم درک کرده باشید که فناوری بلاکچین چه تغییری را در جهان رقم خواهد زد و از ارزش ذاتی آن آگاه باشید.

در مطلب بعدی، به بررسی مزایا و معایب این تکتولوژی خواهیم پرداخت.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *