کمپین نوروزی آکادمی دال ترید تا 100 درصد تخفیف!!!

معامله کردن براساس مفاهیم رفتار حرکتی قیمت

آیا به دنبال ستاپ های معاملاتی پرایس اکشن هستید که به راحتی به شما بگوید کجا بخرید و کجا بفروشید؟ متاسفانه باید بگویم، این مقاله جواب گوی نیاز شما نیست.
در این مقاله شما فراتر از ستاپ های معاملاتی ساده ی پرایس اکشن یاد خواهید گرفت.
اگر که هنوز نتوانسته اید به سود مستمر برسید، برای آینده ی خود و آموزش خود و همچنین سلامت روانی خود این مقاله را مطالعه کنید.
اگه به بیشتر سایت ها و کانال های معاملاتی برید، میبینید که تمرکز بیشتر آنها بر روی ساده نشان دادن بازار هستش و میخواهند که ستاپ های بی کاربرد خودشان را به شما تحمیل کنند.
به نظر شما علت این کار چیست؟ چرا مدام دنبال این هستیم که بتونیم در اسرع وقت رمز و راز این بازار را کشف کنیم و به آرزوهایمان برسیم.
به نظر شما اگر کسی رمز و راز این بازار را میدانست به راحتی در اختیار شما قرار میداد؟ آیا بانک ها چنین اجازه ای را میدادند؟
اگر جوابتان خیر هستش، پس چرا مدام به دنبال ستاپ های معاملاتی ساده هستید؟

علت این است که بیشتر معامله گران خرده پا مدام به دنبال یک سیستم همیشگی هستند که بتواند آنها را از دیگر موارد بی نیاز بکند.

دنبال سیستمی هستند که هر روزه برایشان سود بیاورد بدون هیچ زحمتی.

شما هم ممکن است تا الان با سیستم های زیادی آشنا شده باشید و ولی هنوز به سود قانع کننده ای نرسیده اید.

اینطوری نیست؟

اگر اینطوریه، نگران نباشید. من خودم هم 14 ساله پیش همینطوری بودم.

فکر میکنم دارم مشکلی را بیان میکنم که خیلی ها مدام داخل این انجمن یا اون وبسایت به دنبال گنجینه ی طلای خود هستند ولی نمیتوانند آن را پیدا کنند.

در این مدت تمام تلاش شما این بوده که یک سیستم خاص یا یک ستاپ معاملاتی براساس پرایس اکشن پیدا کنید که شما را از دیگر مطالب بی نیاز بکند.

در طرف دیگر هم میخواهید که با تمام سر و راز بازار آشنا بشید.

شما میخواهید که بازار ساده باشد و به راحتی بتوانید از آن سود کنید. دوست دارید که با یک سیستم یا ستاپ معاملاتی بدون هیچ تلاشی صرفا بشینید و پول جارو کنید.

آیا واقعا از مارکتی که بارها هزاران معامله گر حرفه ای رو به زانو آورده چنین انتظاری را دارید؟ آیا فکر میکنید که صرفا با داشتن یک سیستم معاملاتی یا یک ستاپ معاملاتی براساس پرایس اکشن و یک مقدار پول خوب و یک کم که مدیریت سرمایه و احساسات میتوانید در این بازار موفق بشوید؟

اگر فکر میکنید که اینطوریه. پس، چرا همه این کار رو نمی‌کنند؟

اگر شما فکر میکنید که معامله کردن به همین سادگی است. پس، چرا بانک ها هزاران دلار و ماه ها و حتی سال ها روی معامله گرانشان هزینه میکنند؟

تصمیمات درست معامله گری براساس مفاهیم اصلی هستند

اگر میخواهید که معاملاتی با احتمال موفقیت بالایی داشته باشید و از معامله های با احتمال کم دوری کنید، نیاز دارید که مهارت اصلی را در خودتان پرورش بدهید.

خب، منظور از مهارت اصلی چی هست؟

منظور از مهارت اصلی، توانایی خواندن مفاهیم رفتار حرکتی قیمت است.

بله درست متوجه شدید. مفاهیم رفتار حرکتی قیمت.

اولا، برای اینکه مطالب رو بهتر بیان کنیم. بهتر است بگویم که منظورمان از مفهوم چیست؟

مفهوم (context) : فهم و بهره گیری از موقعیتی براساس مفاهیم یا متغیرهای محیطی در رابطه با آن است.

در پرایس اکشن، منظور از مفهوم، شیوه ی تحلیل شرایط کلی بازار است و همچنین استفاده از آن برای داشتن معاملاتی بهتر با در نظر گرفتن جریان سفارشات در پس این مارکت است.

هرم رفتار حرکتی قیمت

من اگر بخواهم که به پرایس اکشن به عنوان یک ساختار نگاه کنم، اون رو به عنوان یک هرم در نظر میگیرم که پایه ی آن انعکاسی از جریان سفارشات یا معاملات انجام شده باشد.

هرم رفتارهای حرکتی قیمت برسه اساس هست.

در این مقاله ما فقط به طور خلاصه به یک مورد آن که در مورد حرکات جنبشی و اصلاحی است بحث خواهیم کرد.

حرکات جنبشی

در دوره ی پرایس اکشن پیشرفته ما مورد چهارمی را هم بیان میکنیم که به شما در تشخیص مومنتوم و مقدار قدرت حرکت ها کمک میکند.
 
کندل‌ها اغلب در جهت حرکت روند بسته میشوند. این نشان میدهد که در طرف دیگر مارکت فشار کمی وجود دارداغلب کندل ها همرنگ هستند که نشان میدهد جریان سفارشات تعادل ندارد و بیشتر به یک سمت خاص مایل است.در مقایسه با کندل های دیگر دارای کندل های بزرگ تری هستند که نشان از قدرت، سرعت و تعداد جریان سفارشات در آن زمان معین است

در طول حرکت های جنبشی، جریان سفارشات به گونه ای تعادل ندارند. این بدین معناست که یک طرف مارکت حال چه خریداران یا فروشندگان کنترل قیمت را به دست دارند و توانسته اند و حرکت های بزرگی در مارکت بوجود بیاورند.

در پایین یک مثال از حرکت های جنبشی را شاهد هستید.

داشتن درک درستی از حرکت های جنبشی برای فهمیدن مفاهیم رفتار حرکتی قیمت بسیار مهم است زیرا این به شما نشان میدهد که عدم تعادلی در جریان سفارشات وجود دارد.

هرچه عدم تعادل در جریان سفارشات بیشتر باشد جهت حرکت سریع تر و با قدرت تر است.

حرکت های جنبشی موارد مهمی را در مورد معاملات شما به شما نشان میدهد. مانند:

  1. چه کسی کنترل قیمت را به دست دارد؟ خریداران یا فروشندگان؟
  2. اینکه چقدر احتمال دارد روند یا حرکتی جهت حرکت خود را ادامه بدهد
  3. همچنین درمورد شکست های ناقص احتمالی و خیلی موارد دیگر

با فهم حرکت های جنبشی شما میتوانید تصمیمات درست تری برای معامله هایتان بگیرید و بتوانید سود های بیشتری بکنید.

حرکات اصلاحی

مخلوطی از کندل های صعودی و نزولی است. این نشان میدهد که جریان سفارشات بین خریداران و فروشندگان در یک تعادل نسبی قرار دارد و روند جهت مشخصی نداردکندل ها در وسط رنج خود بسته میشوند. که نشان از عدم اطمینان در هردو طرف مارکت است.در مقایسه با بقیه کندل ها دارای کندل های کوچکتری هستند که نشان از کاهش قدرت و سرعت روند و بالارفتن تعادل در جریان سفارشات در آن زمان مشخص است

فهم حرکت های اصلاحی هم مهم است زیرا به ما نشان میدهد که تعادلی در نسبی در مارکت جریان دارد.

اگر تعداد نسبی مساوی از خریدار و فروشنده در مارکت وجود داشته باشد اون موقع روند حرکت چندانی نمیکند.

برای اینکه روند جهت خاصی به خود بگیرد نیاز است که بین خریداران و فروشندگان عدم تعادلی بوجود بیاید.

در تصویر زیر مثالی از حرکت اصلاحی را مشاهده میکنید

همانطور که میبینید فهمیدن حرکت های اصلاحی اطلاعات مهمی را به شما برای دانستن مفاهیم رفتار حرکتی قیمت به شما میدهد تا اینکه بتوانید تصمیمات درست تری بگیرید. به عنوان مثال به شما میگوید که:

  1. چه وقتی مارکت استراحت میکند و در یک ناحیه خنثی قرار میگیرد
  2. چه وقتی مناسب است که از هردوطرف مارکت معامله کنید
  3. چه وقتی مناسب است که بیشتر صبر کنید
  4. موقعیت های احتمالی مهم را بهتر پیدا کنید و خیلی موارد دیگر

فهم حرکت های اصلاحی و دانستن جریان سفارشات در پس آن به شما کمک میکند که تصمیمات بهتری بگیرید و پتانسیل سود بهتری داشته باشید.

استفاده کردن از حرکت های جنبشی و اصلاحی برای فهمیدن مفاهیم رفتار حرکتی قیمت

حال که با حرکت های جنبشی و اصلاحی آشنا شدیم، میتوانیم از آنها برای فهمیدن مفاهیم رفتار حرکتی قیمت بهره ببریم.

به عنوان یک قانون کلی، حرک های جنبشی در اغلب مواقع به دنبال یک حرکت اصلاحی میایند.

به عنوان مثال، حرکت اصلاحی ای که بعد از یک حرکت جنبشی در جهت روند میاید، احتمال اینکه این روند در همان جهت حرکت جنبشی دیگری داشته باشد بیشتر است تا اینکه در خلاف جهت آن حرکت کند.

در اینجا دو مثال از این موضوع آورده شده است.

مثال اول:

مثال دوم:

” شما نیاز ندارید که ببینید که یکی یا دو کندل چه ساختاری را تشکیل داده اند تا اینکه بدانید مارکت صعودی است یا نزولی فقط کافی است مفاهیم کلی بازار را درک کنید و تا جایی که میتوانید از همین حرکات جنبشی و اصلاحی نهایت استفاده را ببرید.”

حال ببینیم که حرکت های جنبشی و اصلاحی چه چیزی را به ما در مورد مفاهیم رفتار حرکتی قیمت یاد میدهند؟

آنها به ما جریان سفارشاتی که بر بازار حاکم هستند را به ما نشان میدهند.

اگر در مارکت یک روند خاص را تشخیص دادید و دیدید که یک سری حرکت های جنبشی و اصلاحی به دنبال هم آمده اند، اون موقع شما میتوانید مطمئن شوید که جریان سفارشات به یک سمت از بازار تمایل بیشتری دارد و به نوعی تعادل ندارد. به طور مثال اگر جهت روند صعودی بود شما باید بیشتر به دنبال گرفتن پوزیشن خرید باشید تا فروش.

یادگیری فعال و غیرفعال

اینکه بشینید و ببینید که یک دو کندل پشت سرهم چه ساختاری را تشکیل میدهند و بعد شما بفهمید که روند صعودی است یا نزولی به نوعی یادگیری منفعلانه و غیرفعال است.

اگر هر هفته کلا میتوانید چند تا ستاپ معاملاتی کم را تشخیص بدهید. من به شدت به شما پیشنهاد میکنم که مهارت پرایس اکشن را در خود بوجود بیاورید تا ببینید که در طول روز چه موقعیت های عالی را میتوانید تشخیص بدهید.

هر روزه در هر تایم فریمی موقعیت های عالی ای وجود دارند که شما بتوانید از آنها استفاده کنید و سود کسب کنید.

این پیش تصور که شما بشینید و منتظر بمانید که ببینید یکی دوتا کندل چه ساختاری را تشکیل داده اند نه تنها شما را خسته و کارتان را منفعل میکند بلکه در پروسه ی یادگیری شما هم اثر میگذارد.

صرفا نشستن و منتظر ماندن که ببینیم مارکت چه حرکتی میکند یه حرکت منفعلانه است و هیچ گونه یادگیری فعالی در آن جریان ندارد. در یادگیری فعال شما تمام دانسته و مفاهیمی را که درک کرده اید به کار میبرید. ولی در یادگیری غیرفعال، شما از دانسته های خود بهره نمیبرید صرفا میشینید و حرکات مارکت را دنبال میکنید و از مارکت فیدبکی دریافت نمیکنید.

صادقانه بگم اگر روی صندلیتان نشسته اید و صرفا منتظرید بدانید که آیا مارکت در جایی که شما ساختار کندلی مورد نظر شما را تشکیل میدهد یا نه دارید وقت خود را تلف میکنید. در این وقت شما میتوانستید از مارکت کلی چیزهای دیگر یادبگیرید که میتوانست به پروسه ی یادگیری شما خیلی کمک بکند.

در پایان

اگر میبینید که یک روند قوی در مارکت جریان دارد چرا وقت خود را تشکیل ساختاری خاص یا یک ناحیه خاص تلف میکنید. وقتی که میبنید که جریان سفارشات به این سمت میل دارد این کار چه معنی ای میدهد؟

چرا در چنین شرایطی وقت خود را تلف میکنید که بخواهید با جریان سفارشات در بیافتید در این زمان میتوانید کلی مطالب آموزشی دیگر یادبگیرید و اگر روند صعودی است شما هم در همان جهت حرکت کنید.

“همراه با روند باشید و با استفاده از مفاهیم رفتار حرکتی قیمت کسب سود کنید.”

ابزاری که ما برای تشخیص رفتارهای حرکتی قیمت استفاده میکنیم، حرکت های جنبشی و اصلاحی هستند که در اینجا مختصر در مورد آنها حرف زدیم.

بهترین حالت ممکن این است که در جهت روند حرکت های جنبشی باشید نه در خلاف  جهت آنها. در این صورت شما هم در جهت بیشترین جریان سفارشات موجود در بازار هستید. در طرف  دیگر با حرکت های جنبشی شما سود بیشتری میکنید زیرا چنین حرکت های با سرعت و قدرت جرکت های بزرگی را بوجود میاورند.

امیدوارم الان بتوانید با دانستن مفاهیم رفتار حرکتی قیمت فهم بهتری از مارکت داشته باشید و بتوانید ستاپ ها معاملاتی بهتری داشته باشید. در کنار آن سودهای بهتری داشته باشید و پروسه ی یادگیریتان را فعالانه تر کنید.

آیا میخواهید در مورد رفتار حرکتی قیمت بیشتر بدایند؟

هرچند که حرکت های جنبشی و اصلاحی برای فهم مفاهیم رفتار حرکتی قیمت خیلی مهم هستند ولی آنها فقط یک ابزار برای ما هستند.

ما دو ابزار مهم دیگر داریم که به وسیله ی آنها میتوانیم درک درست تری از مفاهیم رفتار حرکتی قیمت داشته باشیم و بدانیم جریان سفارشات موجود در مارکت را بهتر تشخیص بدهیم.

برای دانستن این دو مورد و خیلی چیزهای دیگر مثل تشخیص ساختارهای بازگشتی و بالا بردن توان تشخیصی خودتان در شناسایی نقاط ورود بهتر میتوانید دوره ی پیشرفته ی پرایس اکشن ما را دنبال کنید. که در آنجا ما به صورت جزئی تر و مولتی تایم فریمی به شما یاد میدهیم که چکونه بهترین استفاده را از مارکت داشته باشید.

” مفاهیم رفتار حرکتی قیمت مهارتی است که بر روی هرنوع قراداد مالی، در هرتایم فریم و هرشرایطی جوابگو است.”

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *