کمپین نوروزی آکادمی دال ترید تا 100 درصد تخفیف!!!

الگوی تریپل تپ یا تری درایو چیست؟ نحوه ی سنجش گام های حرکتی آن

نوشته شده توسط استیو دبلیو
ترجمه شده توسط آکادمی دال ترید

احتمالا تا حالا با قانون عدد سه در بازار برخورد کرده باشید. این قانون هرچند که قانون خیلی رایجی است، اما توسط خیلی از معامله گران نادیده گرفته میشود. وقتی که میگویم نادیده گرفته می شود، از این بابت است که این روش از لحاظ آموزشی میتواند، یکی از ساده‌ترین و مشخص ترین مفاهیم برای معامله گران تازه‌کار باشد که با کسب مهارت در آن میتوانند نتایج مطلوبی کسب کنند.

قانون عدد سه میتواند شامل موارد زیر باشد:

 • برای تشکیل خط روند، ما نیاز به حداقل دو برخورد داریم. قیمت در سومین برخورد میتواند برگردد. هر برخورد دیگری به خط روند، پس از برخورد سوم، میتواند از قدرت خط روند بکاهد.
 • در شرایط معاملاتی با احتمال موفقیت بالا، قیمت احتمال دارد در کوتاه مدت یا بلند مدت پس از الگوی تریپل تپ یا تری درایو خسته شود.
 • برای هر روند مهم و قابل توجهی، ما حداقل سه لگ حرکتی برای آن داریم. احتمالا این موضوع، واضح ترین روش برای تشخیص مراحل مختلف یک روند باشد.
 • وقتی که قیمت در داخل روند توقف میکند، معمولا سه تا برخورد پشت سرهم تشکیل میدهد و بعد همجهت با روند غالب حرکت میکند.

مثل هر قانون دیگری، این قوانین هم میتوانند بسته به شرایط در بازار نقض بشوند. پس بهتر است بیشتر به اینها به عنوان پیش نیازهای برای تحلیل تان توجه کنید و نه مبنای تصمیم گیری تان.
در میان این لیست، مورد دوم که در مورد الگوی تریپل تپ است، توجه بیشتری از معامله گران را به خود جذب کرده است. این موضوع برمیگردد به سؤال یکی از اعضا که منجر شد من بیشتر به این موضوع فکر کنم. ایشان، الگوهای هارمونیک را در ترکیب با تحلیل امواج الیوت کار میکردند. در روش الیوت و الگوهای هارمونیک شما با الگوهایی سروکار دارید که قوانینی پر از جزئیات دارن که معمولا یادگرفتن و یادآوری چنین الگوهایی برای معامله گران دشوار است.
مهم تر از همه، بعضی از این الگوها ممکن است، بهتر از بقیه الگوها در بازار عمل کنند. معمولا هم در چنین حالاتی، الگوهای ساده و آسان تر هستند که بیشتر در بازار کاربرد دارند. تنها کتابی که من در مورد روش الیوت خوانده ام، کتاب آقای رابرت پریچر است. تا به امروز ساعات زیادی را روی بررسی روش ایشان صرف کرده ام و باید بگویم که واقعا بعضی از راه ها و روش های ایشان کاربردی هستند. اما واقعا نیاز است که بگویم به طور کلی روش شان، حداقل برای من در بازار تاخیر داشت.
خیلی از روش های تحلیل پرایس اکشن موجود مانند، تشخیص روندها، الگوهای کندل استیک و … همانند اندیکاتورها در بازار تاخیر دارند. به عنوان مثال، الگوهای کندل استیک و … به این علت تاخیر دارند که شما برای ورود یا خروج به معامله ای نیاز دارید که از بازار تایید بگیرید.
برهمین اساس است من خودم بیشتر از فیبوناچی و دیگر روش های مرسوم تشخیص سطوح حمایتی و مقاومتی استفاده میکنم. در خصوص سنجش تارگت های قیمتی، من از این روش ها استفاده های خیلی بیشتری کرده ام تا از هر روش دیگری. تا به امروز برایم قدرت پیش بینی این ابزارها کاملا مشخص شده است و روز به روز هم دارم در این زمینه تجربه کسب میکنم و هر روز هم بیشتر به این روش اطمینان پیدا میکنم.
خب برگردیم به الگوی قیمتی خودمان. در اینجا من باید به این موضوع اقرار کنم که وقتی که برای اولین بار به موضوع تریپل تپ ها پرداختم، کاملا بحث الگوی تری درایو رو فراموش کرده بودم. اساسا این دو موضوع یکی هستند، اما نحوه ی سنجش آنها متفاوت است.
به طور کلی بیشتر مطالبی که من بیان میکنم، به نوعی حالت بهینه تر شده ی دیگر ایده های قدیمی موجود در بازار است. من از این ایده های مرسوم استفاده میکنم و اونها را در بازار بررسی میکنم و سعی میکنم نقاط ضعف و قوت شان را پیدا کنم و حالت بهینه شده ی آن را پیدا کنم.
به عنوان مثال من روش سنجش گام های حرکتی در شکست خط روند را از روش آقای Tom DeMark گرفته ام. اما من به این نتیجه رسیدم که روش رسم خط روند ایشان چندان دقت و کارایی ندارد و برهمین اساس، من برای اینکه بتوانم گام های حرکتی دقیق تری را تشخیص بدهم، آمدم و روش ایشان را بهینه تر کردم. هرچند که ایشان توضیح داده اند که به چه علت، خط روندهایشان را اینگونه رسم میکنند، اما این موضوع لزوما به این دلیل نیست که این روش، بهترین روش برای رسم خط روندها است. من وقتی که حالت بهینه تر این روش را پیدا کردم، به نتایج خیلی خوبی رسیدم و واقعا از دقت این کار به وجد آمدم.
در خصوص الگوی تریپل تپ/ تری درایو هم من در توضیحات اصلی این الگو، نقص ها و عیب هایی پیدا کردم. بیشتر مردم معمولا مانند تصویر زیر به این الگو نگاه میکنند:

اصلا توصیه نمی شود!

این تصویر، خیلی زیبا و دقیق به نظر میرسد، درسته؟ اما باید بگویم که دو مشکل اساسی در این خصوص وجود دارد: 1. اینکه این نوع سنجش گام ها براساس فیبوناچی بعضی وقت ها میتواند دقیق از آب در بیاید و بعضی وقت ها هم نه. 2. مشکل بعدی در خصوص محل وقوع این الگو در شرایط لایو بازار است. خب، این یکی از روش های تئوری امواج الیوت است. یکی از مشکلات، معامله گران این روش این است که به شدت در پیدا کردن چنین الگوها و حالاتی در شرایط لایو بازار مشکل دارند. قیمت اصلا اینگونه دقیق رفتار نمیکند. قیمت در شرایط مختلف، رفتارهای مختلفی از خود نشان میدهد. براین اساس، پیدا کردن دقیق موج ها و ریز موج های آن برای معامله گرانی که تازه شروع به یادگیری تئوری امواج الیوت میکنند، به شدت سخت است و ممکن است قبل از به کار بردن آن در حالت لایو بازار از آن ناامید بشوند.

چند نکته در مورد تصویر بالا:

 1. نقطه ی سوم، اساسا 1.618 لگ حرکتی اول است. بهتر است که همیشه فضای بیشتری به لگ حرکتی سوم بدید، چون پول های جدید براساس لگ حرکتی اول، وارد بازار میشوند. همین ورود پول جدید به بازار هم میتواند، منجر به گستردگی لگ حرکتی سوم شود.
 2. سطوحی که با عنوان 0.618 فیبو مشخص شده اند، ممکن است بعضی وقت ها طبق چنین شرایطی پیش بیاد و بعضی وقت ها هم نه. به طور کلی، این عدد در این شرایط اصلا ثبات و پیوستگی ندارد. اگر معامله گری بیاید و به صورت پیش فرض قبل از تشکیل شدن حرکت براساس این اعداد وارد معامله ای خلاف جهت بشود، ممکن است دچار ضررهای سنگینی شود.

به زبان دیگه میتوان گفت که به طور کلی داشتن چنین پیش فرض های دقیقی در مورد قیمت، خیلی غیرمنطقی است.

من خودم در خصوص این الگو، تجارب زیادی رو کسب کرده ام و بعضی از نکاتی که در خصوص این الگو به دست آورده ام، شامل موارد زیر است:

 1. عدد 1.272 در دومین برخورد اتفاق میافتد.
 2. عدد 1.618 در سومین برخورد اتفاق میافتد.
 3. قیمت میتواند تا 4 برخورد هم تشکیل بدهد. اگر این اتفاق افتاد، معمولا برخورد چهارم در سطح 2.0 تشکیل میشود.
 4. همه ی این ها را میتوانیم از همان لگ اول بسنجیم.

در اینجا یک مثال از این موارد را در تایم 5 دقیقه ی یورو دلار مشاهده میکنید:

به طور کلی شما در دو شرایط کلی میتوانید الگوی تریپل تپ را پیدا کنید:

 1. خلاف روند کلی(در شروع روند جدید):
  خبر بنیادی خاصی در بازار وجود نداشته باشد و خریداران و فروشندگان همچنان در تلاش باشند که همجهت با روند غالب حرکت کنند.
  ایده ی کلی این مقاله را من از حرکات اخیر یورو دلار کسب کردم که کاملا مطابق شرایطی است که در بالا وصف کردم. این مثال پایین هم در چنین شرایطی اتفاق افتاده:

اگر بخواهم که به طور خلاصه، این را توضیح بدم، باید بگویم که من اولین لگ حرکتی را فیبو انداختم. برخورد A در سطح 1.272 اتفاق افتاده و برخورد دوم در 1.618 و سرآخر هم برخورد سوم در 2.0 اتفاق افتاده. هر چند که مثال در خلاف جهت روند است ما اصل ماجرا به همین قرار است.

 1. همجهت با روند کلی:
  در وقفه هایی که داخل روند اتفاق میافتد، من خودم سعی میکنم بیشترین نتیجه را از این شرایط در معاملاتی میان روزی ام بگیرم. معمولا این نواحی هم تارگت های قیمتی کارآمد و مشخصی هم دارند.

احتمالا نیاز نباشد که من این حرف را بزنم، اما این الگوها وقتی کارایی بهتری دارند که در ترکیب با دیگر سطوح قیمتی که میتوانند موانع خوبی برای قیمت باشند، به کار برده شوند.
بازار فارکس، به شدت تکنیکالی است و این اتفاق خوبی است. نتایج ضعیفی که از بازار کسب میشود، برمیگردد به آموزش های متداول موجود در میان معامله گران خرد. مردم ذاتا دوست دارند که در این بازار طبق قوانین خاصی پیروی کنند. اما این قوانین، همه ی آنها کارآمد و درست نیستند و کار ما معامله گران هم این است که بتوانیم قوانین درست و کارآمد موجود در بازار را تشخیص بدهیم. به نظر من، معامله گری صرفا بهره بردن از ناهنجاری های رفتاری موجود در انسان هاست. شما باید به یک جنگل به عنوان چیزی که واقعا هست نگاه کنید، باید جنگل را به عنوان زمینی پر از درختان ببینید. اگر شما بیاید و جنگل را صرفا عده ای خزه ی کوچک در بخشی از جنگل ببینید، کلیت کار را فراموش میکنید و با همین کار کلی دردسر برای خودتان درست میکنید.
حرف و ایده هایی که صرفا تئوری هستند، به ندرت در بازار عمل میشوند. چنین شرایطی در دیگر بازارهای نقد شونده هم صادقه. در واقع، خیلی کم پیش میاید که شما امروزه بتوانید چنین دیدگاه های تئوری را در بازار پیدا کنید. پس، به همین دلیل است که در این بازار شما باید انعطاف داشته باشید و درک خوبی از رفتارهای انسانی در این بازار داشته باشید. این الگوها، خواه عمدا یا غیرعمدی به نوعی نشان از رفتارهای انسانی هستند.
قانون عدد سه در خصوص الگوی تری درایو، میتواند به خوبی به کار برده شود و میتوان حرکات این الگو را براساس سطوح فیبو مشخص کرد تا بتوانیم سطح منطقی و بازگشتی و همچنین تارگت های قیمتی خوبی از دل آنها دربیاوریم. اما، همیشه باید از الگوها عاقلانه استفاده کنید و بدانید که شما وقتی که همجهت با روند حرکت میکنید، بازدهی بیشتری دارید تا اینکه همیشه سعی کنید خلاف جهت عمل کنید. به طور کلی، راه های زیادی برای معامله کردن براساس این الگوها وجود دارد و این مطالبی که من گفتم، صرفا بخشی از ماجرا هستند.

در دوره ی پرایس اکشن آقای استیو دبلیو

به طور جامع تر و کامل تر به این موضوع پرداخته شده.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *