کمپین نوروزی آکادمی دال ترید تا 100 درصد تخفیف!!!

بازده غیرعادی

 بازده غیرعادی چیست؟

بازده غیرعادی، سود یا زیان غیرعادی بزرگ حاصل شده از یک سرمایه گذاری یا پرتفوی معین در یک دوره مشخص را توصیف می کند.

بازده های غیرعادی پرتفو، ممکن است به طرز طبیعی و ساده ای غیرعادی باشند یا ممکن است به چیزی بد تر و عمیق تر مانند کلاهبرداری و یا دستکاری اشاره کنند و نباید آن را با بازدهی مازاد حاصل از سرمایه گذاری های مدیریت شده اشتباه گرفت.

درک و فهم بازده غیرعادی

بررسی بازدهی غیرعادی برای تعیین عملکرد تعدیل شده به ریسک یک اوراق بهادار یا پرتفو نسبت به شرایط کلی بازار یا یک شاخص مقایسه ای بسیار حیاتی است؛ بازدهی غیرعادی می تواند به تشخیص مهارت مدیر پرتفو براساس ریسک کمک کند؛ همچنین نشان می دهد که آِیا سرمایه گذاران فرصت جبران مناسبی برای میزان ریسکی که متحمل شده اند دریافت کرده اند یا خیر.

یک بازدهی غیرعادی می تواند مثبت یا منفی باشد؛ در واقع این عدد فقط یک خلاصه از چگونگی اختلاف بازدهی های واقعی از بازدهی پیش بینی شده است.
برای مثال، کسب 30 درصد سود در یک صندوق که انتظار می رود در میانگین 10 درصد در سال سوددهی داشته باشد، یک بازدهی غیرعادی مثبت به میزان 20 درصد ایجاد می کند؛ اگر در همین مثال بازدهی عادی و محقق شده 5 درصد بود، در این حالت بازدهی غیرعادی منفی 5 درصد خواهد بود.

بازدهی غیرعادی تجمعی

بازدهی غیرعادی تجمعی، در واقع مجموع تمام بازدهی های غیرعادی است، معمولا محاسبه بازدهی غیرعادی تجمعی در یک بازه زمانی کوچک انجام می شود، به این دلیل که انباشت بازدهی های غیرعادی روزانه ممکن است تبعیض و تفاوت هایی در نتایج نهایی ارائه کند.
در بازار سهام بررسی بازدهی های غیرعادی می تواند مانند یک دماسنج عمل کند و خریدهای مشکوک و تصاحبی و دیگر رویدادهای غیرمعمول بازار را نشان دهد؛  همچنین از بازدهی غیرعادی برای تعیین دقت مدل های قیمت گذاری دارایی ها استفاده می شود.

بررسی یک مثال دیگر از بازدهی غیرعادی

فرض کنید یک سرمایه گذار پرتفویی از اوراق بهادار دارد و قصد دارد بازدهی غیرعادی پرتفو خود را در سال گذشته محاسبه کند:
نرخ بازده بدون ریسک 2 درصد است؛ و شاخص مرجع دارای بازدهی مورد انتظار 15 درصد بوده است.
اگر پرتفو سرمایه گذار در چنین حالتی و در بازه یک ساله 25 درصد بازدهی داشته باشد و بتای 1.25 درصد داشته باشد؛ در چنین حالتی پرتفو باید 18.25 درصد بازدهی داشته باشد، بنابراین با در نظر گرفتن بازدهی محقق 25 درصد، میزان بازدهی غیرعادی پرتفو 6.75 درصد است .
این محاسبات بخصوص برای بازارهای سهام می تواند مفید باشد.


ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *